Ako zlepšiť pohybový aparát 8-ročného chudého chlapca?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

mám 8-ročného syna, ktorý váži 26 kg a meria 128 cm. Je veľmi chudý. Keď sa vyzlečie, tak mu je zreteľne vidieť rebrá. Hrá futbal, 2x do týždňa má tréningy. Nohy má relatívne svalnaté, má aj kondíciu, vydrží behať a pod. Ale trup, chrbát, brucho a čiastočne ruky má podľa mňa slabé, skoro ako dengľavé.

Chcela by som mu nejak pomôcť cvikmi, prípadne nejakými výživovými doplnkami.

Viete mi poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

na vek 8 rokov sú proporcie tela Vášho syna podľa toho, čo uvádzate, ideálne. Je veľmi dôležité, že má zabezpečenú pravidlenú pohybovú aktivitu a podľa Vašich slov je v kondícii. To, že mu je vidieť rebrá nie je nijako špeciálne potrebné riešiť. Otázkou skôr je, či nemá nejakú deformitu, ktorú aktuálne nevieme posúdiť.

Futbalové tréningy podľa mojich skúseností nie sú zameriavané na hornú časť tela, aj ked správny tréning by sa mal venovať celému telu. V tele máme prirodzené svalstvo, ktoré má tendenciu ochabovať, preto sa ho snažíme posilniť. Vačšiu svalovú silu viete dosiahnuť najmä pravidelným cvičením, no 8-ročného chlapca zrejme klasické cvičenie nebude baviť a motivovať k pravidelnému pohybu.

Odporúčame v úplnej jednoduchosti tráviť čas vo vonkajšom prostredí. Pre menšie deti sú úplne prirodzené a hravé napríklad obyčajné preliezky, kde je nutné zapájať celé telo. U starších to môžu byť všelijaké vonkajšie workoutové ihriská. Perfektné by bolo napríklad aj pravidelné lezenie.

Neodporúčame cvičenie s váhami a ani výživové doplnky.

Dieťa je s veľkou pravdepodobnosťou zdravé a schopné svalovú silu si zabezpečiť jednoduchými aktivitami s vlastným telom. Nakoľko sa venuje futbalu, určite mu viete nájsť podobnú aktivitu, kde by viac posilňoval hornú časť tela (už spomínané lezenie), loptové hry, dokonca aj domáce práce. Na stránke www.zdravachrbtica.sk viete násjť rôzne zdravotné cvičenia s fitloptami, či expandrom, ktoré by vedeli dieťa motivovať k cvičeniu. Nezabúdajte na zábavu, vnútornú motiváciu dieťaťa tak, aby ho pohyb bavil a nebral ho ako nutnosť.

Taktiež nie je nutné vyžadovať výkon, svalovú silu a podobne. Radšej dieťaťu pomôžte vytvoriť pozitívny vzťah k pohybu, ktorý mu bude k dobru po celý život. On si už nájde to svoje.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk