Ako zlepšiť držanie tela 5-ročného chlapca?

Zodpovedané
1. apr 2024

Dobrý deň,

syn má 5 rokov a dlhodobo riešim jeho zlé držanie tela. Najprv sme navštevovali fyzio vo Fakultnej nemocnici, následne sme prešli k súkromnej fyzio, ale nemalo to žiadny efekt. Stretnutia bývajú ďaleko od seba, cvikov máličko, možno 1 - 2 na jednom stretnutí a zlepšenie žiadne.

Syn má vpadnuté členky, kolená do X, oslabené a vypučené bruško, diastázu, asymetrické držanie chrbtice, sedí veľmi zhrbený, trčia mu lopatky. Mám pocit, že má aj poskracované šľachy/svaly na zadnej strane stehien. Keď chcem, aby výstrel chrbát, tak krčí nohy v kolenách.

Na to, že to riešim od 2 rokov som čakala, že už to bude lepšie. Napriek snahe mám pocit, že už je na nejakú väčšiu nápravu aj neskoro.

Ako mu môžem pomôcť?

Ktoré cviky by mu pomohli?

Ako ho naučiť sedieť rovno?

Ďakujem

Dobrý deň,

na nápravu pohybového aparátu u 5-ročného dieťaťa určite nie je neskoro. U takýchto detí ide o funkčné poruchy - teda o poruchy funkcie svalov. Funknčné poruchy v takomto veku sú zvratné a čím skôr začnete, tým lepšie.

Fyzioterapia je v takotmo prípade určite kľúčová. Odporúčam Vám nájsť kvalitnejšieho fyzioterapeuta alebo zariadenie. Vaše dieťa rozhodne potrebuje cvičenie častejšie. Začínajú pozvoľna, aby sa dieťa naučilo cvičiť technicky správne. Cviky je potrebné aj obmienať, dieťa k cvičeniu motivovať, zvoliť hravú formu. Pestovať pozitívny vzťah k pohybu, do cvičenia zapojiť pomôcky, spraviť cvičenie hravé a zábavné.

Nebudem Vám doporučovať konrétne cviky, nakoľko nie je možné vysvetliť ich dopodrobna a technicky správne. Osobná intervencia fyzioterapeuta je nevyhnutná.

Cviky najdete napríklad na stránka www.zdravachrbtica.sk, prípadne na youtube pod menom Radka Komárová. Berte to však ako doplnok.

Ďalej Vám odporúčam pestovať naozaj pozitívny vzťah k pohybu. Umožniť dieťaťu dostatok pohybu vo vonkajšom prostredí, na vonkajších preliezkach, hrázdach, ihriskách. Je to pre dieťa najprirodzenejší a aj zábavný spôsob trávenia voľného času pohybom.

Pozrite sa, či vo Vašom meste neprebiehajú skupinové cvičenia pre zdravú chrbticu. Doplňte zdravotné cvičenia od fyzioterapeuta rôznymi pohybovými aktivitami, krúžkami, športom.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk