Aké vyšetrenia by mal absolvovať 13-ročný chlapec, ktorého pichlo v chrbtici?

Zodpovedané
8. apr 2024

Dobrý deň,

13-ročný syn chodí na futbal. Kvôli bolesti kolena netrénoval asi 6 mesiacov. Na jeho prvom tréningu pri skokoch ho pichlo v chrbtici pod lopatkami. Bolesti má až po pás, iba na bokoch chrbtice. Nepomáhajú gély a ani tabletky proti bolesti (Ibalgin), ktoré mu navrhla pediatrička. Bolesti má aj pri chôdzi aj pri ľahu, najmä pri pohybe. Cvičil aj cviky na chrbticu, no skôr sa to zhoršilo. Bola mu zistená aj mierna skolióza, chodil na rehabilitácie.

Aké vyšetrenia by mal absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

chýbajú mi informácie ako dlho trvajú bolesti, kedy došlo k úrazu. Rehabilitáciu syn absolvoval kvôli kolennému kĺbu alebo kvôli bolesti v chrbtici?

Ak ide o akutný problem, je dôležité zachovať úplný fyzický kľud, suché teplo, medikamentóznu liečbu. Dôležité je necvičiť, nemasírovať, neuvoľnovať. Jednoducho nechať oddýchnúť a zrelaxovať postihnuté svalstvo. Stav by sa mal postupne zlepšovať.

Ak však bolesti pretrvávajú a dieťa absolvovalo už aj rehabilitáciu, odporúčam absolvovať RTG/CT/MR podľa odporučania lekára. Mohlo by ísť o závažnejší problém ako napríklad posun stavcov a pod.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk