Aké cviky sú vhodné pre 10-ročného chlapca, ktorý má padajúce ramená?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

na preventívnej kontrole pediatrička odporučila 10-ročnému synovi kvôli padajúcim ramienkam návštevu fyzioterapeuta. Ten dal synovi 2 druhy cvikov, ktoré cvičil každý deň asi 2 mesiace. Zabralo mu to maximálne 5 - 7 minút.

Do toho hrá 2x týždenne tenis,1x do týždňa má všestrannú gymnastiku a 3x týždenne telesná výchova v škole. Aktuálne lyžuje, jazdí na korčuliach, veľa sa pohybuje. Je aktívny a obratný. Nezdá sa mi, že by mu toto všetko nejako výrazne pomáhalo.

Pomohlo by mu napr. cvičenie s thera band posilňovacou gumou?

Viete poradiť nejaké iné cviky, ktoré sú aplikovateľné doma?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Veľmi ťažko sa mi to hodnotí, nakoľko neviem ako Váš syn vyzerá. Neviem teda odhadnúť jeho stav. Pokiaľ je však “diagnóza” spadnutých ramien, tak tam samozrejme pomôže cvičenie ale len v prípade, že svaly budú posilňované v správnom uložení kĺbov.

Pokiaľ hľadáte riešenie, ktoré bude trvalé, treba svoju pozornosť obrátiť nie čisto na svaly, ale na to, kde a ako sú uložené ramená. S tým sa dá pracovať a následne zabezpečiť, že výsledky budete mať trvalé.

Pokiaľ ho bavia športy, určite by som mu nebránil v tom ďalej byť aktívny.

S therabandom je množstvo cvikov, ktoré sa dajú robiť. Ak by ste chceli konkrétne tipy, potreboval by som vedieť viacej o tom ako vyzerá Váš syn.

Ak budete mať priestor, ozvite sa mi emailom a vieme spolu odkonzultovať ďalší postup.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”