Dá sa navýšiť denný vymeriavací základ o nevybratú dovolenku bez úpravy pracovnej zmluvy?

Zodpovedané
7. jún 2023

Dobrý deň,

dňa 30. júna mi končí rodičovská dovolenka. Po nej by som si so súhlasom zamestnávateľa rada ukončila pracovný pomer a uplatnil si nárok na príspevok v nezamestnanosti, ktorý by som si rada navýšila o nevyčerpanú dovolenku. Celkovo mám 17 dní dovolenky. Postup je teda taký, že nastúpim do práce na 1 - 2 dni, pričom si vyberiem 2 dní dovolenky a zvyšok si nechám preplatiť. Tým si navýšim denný vymeriavací základ. Ale telefonovala som so zamestnávateľom a povedal mi, že nemá ako navýšiť denný vymeriavací základ o dovolenku. Vraj len v prípade, že by bol robený dodatok k pracovnej zmluve - účtovnícky program jej účtovníčku nepúšťa k takémuto navýšeniu.

Ako to urobiť, aby sa dal navýšiť denný vymeriavací základ o nevybratú dovolenku bez nutnosti úpravy v pracovnej zmluve?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ by mal postupovať podľa §134 Zákonníka práce.

Ak by ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok.

Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli. V prípade, že by vypočítaný pravdepodobný hodinový zárobok bol nižší ako minimálna hodinová mzda, zamestnávateľ má povinnosť zvýšiť pravdepodobný priemer na sumu zodpovedajúcu minimálnej mzde.

Týmto spôsobom Vám vypočítajú príjem za čerpanú dovolenku aj preplatenie dovolenky.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

V posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (budete čerpať dovolenku), tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke a dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory bude z čerpanej, a z preplatenej dovolenky. Tým, že by ste čerpali dovolenku len dva dni a ostatné dni by boli preplatené, takto si navýšite vymeriavací základ pre výpočet podpory. Uvedené platí, ak ste nemali iný vedľajší príjem a boli ste na RD do troch rokov dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka