Bol mi správne vypočítaný denný vymeriavací základ?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som poprosit o radu ohľadom výšky nemocenskej dávky. K 30.1.2024 mi skončila rodičovská dovolenka a od 31.1.2024 až do 1.3.2024 som čerpala dovolenku. Následne bol ukončený pracovný pomer. V ochrannej lehote som išla na PN.

Z čoho sa mi má vypočítať výška PN?

Vo Vašej poradni som sa dočítala, že ak prechádzam z rodičovskej dovolenky do zamestnania a odpracujem viac ako 21 dní/168 hodín, mala by mi byť výška PN vypočítaná z tychto dní, ak v minulom roku som neodpracovala ani jeden deň. Zo SP mi prišlo vyrozumenie s výškou denného vymeriavacieho základu vypočítaného na základe Informácií zo zamestnania.

Bol mi správne vypočítaný denný vymeriavací základ?

Ak by mal byť vypočítaný na základe odpracovanych dní, je možné podať odvolanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, na PN ste išli z ochrannej lehoty, rozhodujúce obdobie bol rok 2023. Pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr a skončil v roku 2024, preto zo SP kontaktovali zamestnávateľa ohľadom určenia pravdepodobného VZ.

Keby ste na PN nešli z ochrannej lehoty a pracovný pomer by trval, potom by mohli zohľadniť odpracovaný mesiac, resp. 21 dní/168 hod.

S prianím pekného dňa,
Lenka