Ak by som ukončila pracovný pomer, mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Ak som nemala žiadny príjem (iba PN a rodičovskú), tak sa mi denný vymeriavací základ vyrátava z minimálneho vymeriavacieho základu?

Ak som si čerpala 1 deň dovolenku medzi PN-kami, zarátava sa to ako príjem, z ktorého môžu vypočítať adekvátny denný vymeriavací základ?

V prípade, že si budem pred ukončením PP čerpať niekoľko dní dovolenku a tak by som ukončila pracovný pomer (kvázi obnovenie pracovného pomeru), vypočíta sa denný vymeriavací základ na vyplatenie nároku na podporu z dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Ak ste nemali VZ, boli ste na RD a na PN = minimálny vymeraivací základ.
2. Ak ste po RD pred PN čerpali PN, môže to byť ako príjem, ak ste ešte medzi tým obdobím čerpali dovolenku. záleží kedy, či by to bolo v období do dvoch rokov od evidencie na ÚPSVaR.
3. Ako uvádzate, VZ z príjmu za čerpanú dovolenku + preplatenú dovolenku ak ešte nejaká by zostala nevyčerpaná k ukončeniu pracovného pomeru. Maximálny VZ sa ale môže krátiť. Záleží kedy by skončil pracovný pomer, či v danom mesiaci by ste boli ešte na RD a následne aj čerpali dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka