Kedy a v akej výške platiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Zodpovedané
18. máj 2024

Dobrý deň,

na rodičovskej dovolenke som do 5.12.2024, kedy dcerka dovŕši 3 roky. Chceli by sme druhé dieťatko, ale keďže mi pracovný pomer skončil ešte pred nástupom na materskú, nebudem mať pri druhom dieťati nárok na materské. Chcela by som si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som v budúcnosti mala nárok na materské.

Kedy najskôr by som mohla otehotnieť, aby som mala istotu, že budem mať nárok na materské a v akej výške si mám určiť vymeriavací základ, aby som mala výšku materskej aspoň 700 EUR?

Viem, že sa dá dať aj maximálna suma, čo vychádza na niečo cez 800 EUR, ale toľko platiť poistné si nemôžem dovoliť.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete, aby sa materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, tak dobrovoľné nemocenské poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského.

Prihláste sa na minimálne DNP, ktoré budete platiť napr. 3 mesiace, odhlásite sa z tohto DNP a po krátkej pauze (deň - dva, mesiac, podľa otehotnenia) sa nanovo prihlásite na DNP s Vami určeným vymeriavacím základom, ktoré už ale musí trvať 26 týždňov.

Výšku poistného si vypočítate cez link:
https://www.socpoist.sk/nastroje-sluzby/kalkula...
Zadáte typ 3.
Výška materskej je 75% z DVZ.

S prianím pekného dňa,
Lenka