Som v 2. trimestri a dieťa nechcem, nedokážem ho prijať. Ako si môžem pomôcť?

Zodpovedané
5. aug 2022

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 5 rokov. Zo začiatku som sa na bábätko tešila i napriek tomu, že som otehotnela neplánovane (deti som nikdy nechcela). Od začiatku druhého trimestra prevládajú vo mne pocity, že to dieťa nechcem a nedokážem ho prijať.

Každý deň plačem aj 2 - 3 razy denne, som totálne zdeprimovaná a znechutená o starostlivosť o dieťa. Nebaví ma utierať zadok, prebaľovať, dojčiť a robiť ten istý kolotoč.

Som skôr človek, ktorý nechce byť na jednom mieste, čo chce cestovať a niečo v živote zažiť. Keď sa narodí, tak si to už nebudem môcť dovoliť.

Niekedy rozmýšľam nad ublížením si...

Čo mi radíte?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa s dôverou obraciate vo svojom probléme na našu poradňu. Veľmi ma mrzí Vaša náročná situácia. Každopádne, aj táto situácia je riešiteľná.

Píšete, že po neplánovanom otehotnení prežívate v 2. trimestri tehotenstva pocity, že dieťa nechcete a nedokážete ho prijať, každý deň plačete, ste totálne zdeprimovaná a znechutená. Niekedy rozmýšľate nad tým, že by ste si ublížili.

Tehotenstvo prináša pre ženu so sebou záťaž nielen po fyzickej, ale často aj po psychickej stránke. Je veľmi individuálne ako ženy prežívajú tehotenstvo. Vplyv na toto prežívanie majú nielen hormonálne zmeny, ale aj genetika, životné okolnosti, vzťahové zázemie tehotnej ženy, predstavy o živote (píšete, že deti ste nikdy nechceli) a pod. Niektoré ženy prežívajú tehotenstvo po psychickej stránke ťažko, ale aj tam je intenzita prežívania rôzna.

Na základe toho, čo popisujete Vám veľmi odporúčam čo najskôr sa obrátiť so svojim problémom napríklad na klinického psychológa vo Vašom okolí, psychoterapeuta alebo Vášho všeobecného lekára, ktorý Vás môže odporučiť na ďalších odborných lekárov. V našej poradni bohužiaľ tieto služby neposkytujeme.

Je veľmi dôležité, aby ste so svojimi pocitmi neostávali sama, ale zdôverili sa blízkej osobe. Napríklad manželovi, rodičom, priateľke, lekárovi a pod. Niekomu, komu dôverujete a kto Vám pomôže vyhľadať ďalšiu odbornú pomoc.

Ak by ste mi napísali na uvedené kontakty našej poradne Vaše bydlisko, mohla by som Vám napísať konkrétne kontakty vo Vašom okolí.

Prajem Vám veľa nádeje a sily do ďalšieho obdobia.
S pozdravom, Zuzana