Uvažujem nad interrupciou. Bude to správne rozhodnutie?

Zodpovedané
14. dec 2023

Dobrý deň,

robila som si dva tehotenské testy a ukázali sa ako pozitívne. Uvažujem nad interrupciou.

Ako sa rozhodnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že Vám vyšli dva tehotenské testy pozitívne a uvažujete nad interrupciou. Pýtate sa, ako sa máte rozhodnúť.

V prvom rade odporúčam navštíviť svojho gynekológa, ktorý Vás vyšetrí a presne určí v ktorom týždni tehotenstva sa nachádzate a ako sa tehotenstvo vyvíja. Nepoznám bližšie Vašu situáciu a z akých dôvodov uvažujete nad interrupciou. Z našich skúseností však často ženy uvažujú nad interrupciou najmä vtedy, keď sa nachádzajú v nejakom náročnejšom životnom období, či už ide o financie, vzťahy, bývanie alebo mali iné predstavy o svojom živote alebo mnoho iného. Častokrát sú to však práve tie okolnosti, ktoré ich vedú týmto smerom a nie dieťatko ako také. Často sa nám vyjadrujú, že za iných okolností by sa možno rozhodli inak. Resp. sa nám ozývajú už po interrupcii podobnými slovami, že dnes by sa už rozhodli inak. Napíšu nám, že mali zabojovať, nemali sa nechať presvedčiť. Preto ak uvažujete nad interrupciou, skúste sa zamyslieť ako to máte vy. Niekedy sa ženy rozhodujú pod tlakom partnera, prípade rodiny alebo pod vplyvom silných emócií, ktoré už aj hormonálnymi zmenami môžu byť rôzne. Žena si nevie predstaviť ako bude ďalej fungovať, prežíva možno šok, odmieta prijať realitu, lebo s tehotenstvom nepočítala. Avšak v takomto rozpoložení nie je dobré sa rozhodovať. Odporúčam dopriať si na toto dôležité životné rozhodnutie naozaj dostatok priestoru a času.

Podľa platnej legislatívy na Slovensku máte čas na interrupciu do 12. týždňa tehotenstva, čo Vám poskytuje nejaký priestor na premyslenie. Nemusíte tak robiť hneď a zaraz.

Z našich skúseností podstúpia ženy interrupciu a myslia si, že interrupcia im jednoducho a najmä rýchlo vyrieši ich „problém“ a oni sa vrátia naspäť k svojmu životu pred tehotenstvom. Ale musím Vás upozorniť, že často opak je pravdou. Bezprostredne po zákroku môže prísť na chvíľu pocit úľavy. No neskôr sa môžu u ženy objaviť rôzne následky, s ktorými vôbec nepočítala i napriek tomu, že bola o svojom rozhodnutí presvedčená, že robí správne. Preto je dobré vedieť o následkoch po interrupcii ešte pri rozhodovaní, aby ste si ich boli plne vedomá a mohli sa slobodne rozhodnúť. Stručne Vám spomeniem niektoré z nich, nakoľko je ich veľa.

Medzi telesné následky patrí najmä poškodenie tela maternice alebo krčka, zrasty, rôzne zápaly, infekcie, silné krvácanie, môže dôjsť k trvalým následkom. Napr. neschopnosti otehotnieť, alebo donosiť dieťatko v prípade neskoršieho chceného tehotenstva.

Z psychických následkov sú najčastejšie pocity viny, depresie, úzkosti, stres, smútok, citová otupenosť, podráždenosť, neschopnosť sústrediť sa, poruchy spánku, agresívne správanie, výbuchy zlosti, vtieravé pred-stavy, problémy v sexuálnom živote, problémy v partnerskom vzťahu, znížená sebaúcta, sebapoškodzovanie, neschopnosť postarať sa o staršie deti, o domácnosť a pod.

Zákonnú povinnosť informovať ženy pred interrupciou má aj gynekológ, s ktorým sa podpisuje Informovaný súhlas pri umelom prerušení tehotenstva.

Pri samotnom rozhodovaní často ženám odporúčam, aby sa pri rozhodovaní nepozerali len na okolnosti, ktoré aktuálne žijú. Tie okolnosti a aj emócie, ktoré teraz prežívajú sa môžu veľmi rýchlo zmeniť. Skôr ide o Vaše životné hodnoty, ktoré máte a ktoré sa u človeka menia len veľmi zriedka. Skúste si sama odpovedať, že aké sú Vaše životné hodnoty. Čo pre Vás predstavuje život tohto konkrétneho dieťatka? Čo k nemu cítite? Viete si predstaviť život s týmto bábätkom? Viete si pred-staviť život bez neho, lebo to dieťatko je už vo Vás a vyvíja sa. Žiadne iné dieťatko Vám ho neskôr nenahradí. Nech sa rozhodnete akokoľvek, toto tehotenstvo a toto dieťatko bude už navždy Vašou súčasťou. Ide o Váš život a nikto nemôže rozhodnúť za Vás.

Aby som Vám dala úplné informácie, tak máte samozrejme viacero možností. Prvou možnosťou je, že si dieťatko necháte. Ak by ste potrebovali podporu, naša poradňa Vás vie sprevádzať celým obdobím tehotenstva. Vieme Vám sprostredkovať materiálnu pomoc (napr. výbavičku pre bábätko ako je kočík, oblečenie, vanička, plienky, prípadne oblečenie pre Vás alebo pre staršie deti. Vieme Vám poskytnúť informácie o finančných dávkach na aké by ste mali nárok pred a po narodení dieťaťa, bezplatnú konzultáciu s gynekológom alebo právničkou, pomoc pri hľadaní bývania.

V prípade, že by ste sa z akýchkoľvek dôvodov predsa len nemohli starať o dieťatko a zároveň nechcete ísť ani na interrupciu, ešte je tu náhradná starostlivosť ako je osobná náhradná starostlivosť, adopcia, pestúnska starostlivosť alebo utajený pôrod. Pre niektoré ženy tieto možnosti neprichádzajú ani do úvahy a rozhodnú sa buď si dieťatko nechať alebo zvolia interrupciu. Sú tiež ženy, ktoré si z rôznych dôvodov nemôžu nechať dieťatko, ale chcú mu dať šancu na život a radšej zvolia túto možnosť. Zároveň dostávajú týmto rozhodnutím akýsi dlhší priestor na svoje rozhodnutie. Stáva sa totiž, že aj keď sa žena rozhodne napr. pre adopciu, v posledných mesiacoch si to rozmyslí a dieťatko si nechá. Niekedy sa aj počas tehotenstva môže upraviť životná situácia, alebo si len uvedomí, že aj napriek okolnostiam starostlivosť o dieťatko zvládne. Príbehy sú rôzne.

Je na Vás ako sa rozhodnete, ak by ste sa potrebovali niekomu zdôveriť, sme tu pre Vás. Môžete nám anonymne napísať do našej poradne.

Držím Vám silno palce pri rozhodovaní.

S pozdravom

Ivana
Poradňa Alexis