Ak by som otehotnela do 180 dní od ukončenia pracovného pomeru, mám nárok na materskú?

Zodpovedané
2. sep 2023

Dobrý deň,

informácie:

  • nástup na MD - 4.10.2021,
  • nástup na RD - 29.5.2022,
  • dohoda o vykonaní práce od 15.12.2022 - 31.12.2023,
  • pracovný pomer od 1.9.2015.

Ak ukončím pracovný pomer dohodou k 30.11.2023, vzniká mi ochranná lehota 180 dní od ukončenia PP?

Ak by som otehotnela do 180 dní od ukončenia PP, mám nárok na materskú?

Bude mi plynúť ochranná lehota po ukončení dohody aj z dohody?

Budú mi plynúť 2 ochranné lehoty súčasne?

Zohráva niečo v tomto prípade preplatenie dovolenky alebo jej čerpanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ukončíte pracovný pomer aj dohodu a otehotniete do pol roka od ich skončenia, budete v ochrannej lehote, ak Vám nevznikne iné nemocenské poistenie. Budete mať nárok na materskú z ochrannej lehoty z oboch zamestnaní iba v tom prípade ak v pracovnom pomere, z ktorého ste na momentálne na RD budete čerpať dovolenku pred jeho skončením, aby sa Vám aktivovalo aj v tomto pracovnom pomere nemocenské poistenie kvôli ochrannej lehote.

S prianím pekného dňa,
Lenka