Je lepšia vakcína Gardasil alebo Silgard pre 26 ročnú ženu, ktorá plánuje druhé dieťa?

Zodpovedané
10. apr 2022

Dobrý deň,

mám 26 rokov a jedenkrát som rodila. Napriek len jednému partnerovi počas života mi po pôrode vyšla cytológia ASCUS a HPV 18. Polroka na to som mala ASCUS opakovane. Teraz v marci som bola na ďalšej cytológii. Zaplatila som si už LBC cytológiu a tá mi vyšla už negatívna. Lekárka mi odporučila dať sa zaočkovať Gardasilom.

Ja by som však s manželom chcela v najbližšom obodobí skúsiť mať druhé dieťatko. Očkovať sa ale určite dám ešte pred otehotnením.

Odporúčate k môjmu veku práve Gardasil?

Čítala som aj o Silgarde.

Ktorá z vakcín je podľa Vás pre mňa vhodnejšia?

Je potrebné s tehotenstvom počkať, alebo sa mi môžu ďalšie dávky pichnúť už aj počas tehotenstva?

Napíšete mi prosím k vakcíne, ktorú zvolíte aj počet dávok a časový odstup medzi nimi?

Ďakujem

Dobrý deň,

jednoznačne Gardasil 9. Pokrýva 9 typov HPV, má teda najširšie spektrum pokrytia oproti ostatným vakcínam.

Schéma dávkovania je 0., 2., a 6 mesiac. Celkovo teda 3 dávky.

Doporučila by som počkať s tehotenstvom až do podania poslednej dávky vakcíny.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník