Môže vzniknúť rakovina bez prítomnosti HPV?

Zodpovedané
19. sep 2021

Dobrý deň,

pred rokom mi pri LBC cytológii vyšiel ascus, HPV bolo negatívne. Ostatné vyšetrenia a stery negatívne, hormonálny profil v poriadku. Po polroku sa znova opakoval ascus.

Môže vzniknúť rakovina bez prítomnosti HPV?

Čo môže spôsobovať tie abnormálne bunky?

Môžem pre seba urobiť niečo, čo by mi pomohlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

HPV je najčastejším etiologickým vyvolávateľom rakoviny krčka maternice, avšak nie jediným.

Čo sa Vášho prípadu týka, skôr si myslím, že ide o chronický zápal krčka maternice. Dajte si urobiť kompletné stery z krčka maternice na baktérie, mykoplazmy, ureaplazmy, chlamýdie.

ASCUS sú v preklade iba nešpecifické bunkové zmeny. Teba môže ísť aj o zápalové zmeny, nie nevyhnutne predrakovinové.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník