Aká je šanca otehotnieť, keď užívam Duphaston?

Zodpovedané
5. okt 2019

Dobrý deň,

dostala som Duphaston na úpravu cyklu.

Aká je šanca otehotnieť, keď užívam Duphaston?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Duphaston používa pri nedostatku progesterónu, čo je ženský hormón, ktorý ovplyvňuje aj menštruačný cyklus.

V menštruačnom cykle je tvorený v žltom teliesku a podporuje zhrubnutie maternice po ovulácii, ktorá vyživuje oplodnené vajíčko. Takisto mení hlien v kŕčku, aby spermie mohli preniknúť do maternice.

Ak nedôjde k oplodneniu, tak žlté teliesko zaniká. Naopak, ak žena otehotnie, tak progesterón zastavuje menštruačný cyklus, zabraňuje dozrievaniu Graafových folikulov a podporuje vývoj mliečnych žliaz.

Počas tehotenstva sa potom progesterón tvorí v placente.

Progesterón je hormón potrebný pre ženskú plodnosť a takisto je potrebný na udržanie tehotenstva.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová