Počas užívania antidepresív som ostala neplánovane tehotná. Čo mám robiť?

Zodpovedané
19. máj 2023

Dobrý deň,

od októbra 2022 beriem kvôli depresii antidepresíva. Nedávno som sa dozvedela, že som tehotná. Som v 7. týždni. Okamžite som vysadila Paroxetin, ktorý som brala v dávke 40 mg na deň.

Ženská doktorka mi povedala, že je tam riziko, že sa bábätko narodí so srdcovou vadou alebo s duševným ochorením. Bojím sa a zvažujem potrat. Keby mi doktori dali 100-percentnú istotu, že bábätko bude zdravé, tak si ho nechám. Takto riskovať nechcem. Doma mám dve zdravé dievčatká.

Ako sa zmieriť s celou situáciou?

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že beriete kvôli depresii antidepresíva Paroxetin a nedávno ste zistili, že ste v 7. týždni tehotenstva. Bojíte sa a zvažujete potrat kvôli možným následkom liekov na dieťa. Lieky ste vysadili a tu by som sa zastavila. Toto rozhodnutie ste spravili sama, alebo Vám to odporučil Váš lekár?

Prečítala som si príbalový leták k tomuto lieku. Píše sa v ňom, že sa odporúča vysadiť lieky, ale lekár môže zvážiť, čo je pre Váš zdravotný stav najlepšie. Je fakt, že sa tento liek v tehotenstve neodporúča. V zásade to však neznamená, že keď ste tento liek užívali, tak automaticky bude Vaše dieťatko choré. Skúste sa o tom podrobnejšie porozprávať s Vašim lekárom, aby ste prebrali Váš zdravotný stav a Vašu situáciu. Nie som lekár, takže toto neviem posúdiť.

Ak by ste mali záujem aj o názor ďalšieho gynekológa, ozvite sa na kontakty našej poradne a ja Vás môžem prepojiť s našim spolupracujúcim lekárom.

Chcem Vás povzbudiť, lebo stále je tu možnosť, že dieťatko je zdravé. V prípade zdravotných dôvodov na strane matky alebo dieťaťa je možná interrupcia do 24. týždňa tehotenstva. Dovtedy určite budete vedieť viac o tom, ako sa dieťa vyvíja.

Rozumiem, že sa bojíte. Môžem Vám však ponúknuť pomoc a sprevádzať Vás celým tehotenstvom. V každom tehotenstve sa matky viac či menej boja, že či bude dieťatko zdravé a nikdy nemáme 100% istotu. Ak však uvažujete nad potratom, je dobré si zistiť všetky potrebné informácie o možných fyzických a psychických následkoch po potrate. Ak by ste mali záujem, môžem Vám poskytnúť bližšie informácie. O následkoch po potrate je zo zákona povinný informovať Vás aj Váš lekár. Je dobré pri rozhodovaní myslieť aj na toto.

A ako sa máte zmieriť so situáciou? Pýtate sa čo máte robiť. Viem, že je to pre Vás náročné. Preto si doprajte veľa priestoru pre seba, rozprávajte sa so svojim partnerom o celej situácii, nerobte rozhodnutie v panike. Neviem v akom zdravotnom stave sa nachádzate a ako ste na tom teraz s depresiami, či ste chodili aj na nejaké terapie. Určite ich odporúčam. Niekedy stačí, keď sa zameriame na prítomnosť, to čo je tu a teraz a ísť každý deň krok po kroku. Nemusíte mať riešenie na celú situáciu hneď teraz. Niekedy sa to ani nedá a nezostáva nám nič iné len čakať, ako sa situácia vyvinie a podľa toho situáciu riešiť.

Prajem Vám veľa zdravia a síl pri rozhodovaní. Neváhajte nás kontaktovať, keby ste sa rozhodli pre ďalšiu pomoc z našej strany.

S pozdravom

Ivana
Poradňa Alexis