Z akého príjmu sa mi bude počítať materská dávka?

Zodpovedané
5. máj 2024

Dobrý deň,

momentálne som na predĺženej RD, na materskú by som mala nastúpi cca v októbri. Pred nástupom na ostatnú RD som bola zamestana na dobu neurčitú, avšak minulý rok v júni firma zanikla.

Bude sa mi teda nová MD počítať ako zamestnanej z príjmu z posledného zamestnania, alebo sa budem považovať pri výpočte MD za nezamestnanú?

Pomohlo by mi tento rok sa zamestnať, aby sa mi zvýšil príjem a bral by sa do úvahy pri výpočte MD?

Z akého príjmu sa mi bude počítať MD?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate termín pôrodu a ani kedy ste otehotneli. Nakoľko Vám skončil pracovný pomer, už nie ste na rodičovskej dovolenke, len poberáte rodičovský príspevok a neviem či sa nachádzate ešte v ochrannej lehote, kedy zaniklo nemocenské poistenie a teda či by ste mali nárok na materské z OL.

Určite Vám pomôže sa zamestnať, aby ste mali aktívne nemocenské poistenie a následne bude sa výpočet materskej odvíjať podľa počtu dní nemocenského poistenia. Ak sa bude platiť nemocenské poistenie nad 90 dní, tak potom sa bude materské počítať z tohto nového zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka