Vplývajú tieto skutočnosti na podporu z úradu práce po skončení rodičovskej?

Zodpovedané
27. jan 2023

Dobrý deň,

rada by som zistila, či je skutočne možné získať vyššiu podporu z úradu práce, ak si po skončení rodičovskej dovolenky vyčerpám 1 - 2 dni dovolenky a následne bude pracovný pomer ukončený dohodou. Zvyšnú dovolenku mi preplatia.

V marci 2023 mi končí rodičovská dovolenka a v práci mám 19 dní nevyčerpanej dovolenky. Pracovný pomer na dobu neurčitú sa začal asi 2,5 roka pred nástupom na materskú dovolenku, následne som na rodičovskej dovolenke do 3 rokov dieťaťa a pracovný pomer stále trvá.

Mám teda nejaký denný vymeriavací základ X. Popri rodičovskej dovolenke som niekoľko mesiacov mala aj skrátený úväzok v manželovej firme, ktorý však nemá nič spoločné s materskou, rodičovskou dovolenkou a je aktuálne už ukončený.

Ovplyvní mi čerpanie 1 dňa dovolenky, pred ukončením pracovného pomeru dohodou, výšku vymeriavacieho základu, z ktorého sa ráta výška podpory z úrade práce?

Ovplyvní mi aj ukončený úväzok v manželovej firme čerpanie či výšku podpory z úradu práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

uvedený postup je v poriadku, ale skrátený úväzok v manželovej firme Vám môže ovplyvniť výšku podpory. Ale záleží kedy a ako dlho ste mali pracovný pomer u manžela.

Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu dosiahnutého v rozhodujúcom období dva roky pred zaradením do evidencie na ÚP.

S prianím pekného dňa,
Lenka