Môžem ísť po materskej na PN?

Zodpovedané
5. jan 2024

Dobrý deň,

pracovný pomer mi bol ukončený 30.10.2022 a následne som otehotnela. Musela som byť na PN vypočítanej z ochrannej lehoty. Tým pádom som mala nárok na tehotenské aj materské. To som teda ukončila 30.5.2023 a to som nastúpila na materskú.

Môžem ísť na PN po skončení materskej?

Tu mám do 23.1.2024. Mám zdravotné problémy už vyše dvoch mesiacov a bolo mi povedané, že môžem ísť na PN popri rodičáku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám už netrvá pracovný pomer a nie ste znovu tehotná, už nie ste v ochrannej lehote. Tá zanikla po pol roku od skončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru).

Nárok na platenú PN Vám nevznikne. Popri rodičovskom príspevku sa môže poberať PN, to sa nevylučuje, ale len v prípade pokiaľ je aktívne nemocenské poistenie alebo ochranná lehota. Vy momentálne nie ste v ochrannej lehotu a nemáte ani aktívne nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka