Budem platiť daň pri predaji družstevného bytu?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

35 rokov žijem v družstevnom byte, trvalý pobyt tu nahlásený nemám. Požiadala som o prevod do osobného vlastníctva a družstvo mi vyhovelo. Už som vlastníkom bytu, mám aj zápis do katastra. Tento byt chcem teraz predať.

Budem platiť daň z predaja?

Ak áno, koľko a komu?

Hypoteticky rátajme, že byt by sa predal za 100 000 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak predáte nehnuteľnosť, ktorá bola obstaraná kúpou (v podstate ste byt od družstva odkúpili a už ho máte prevedený v osobnom vlastníctve), pričom neuplynulo viac ako 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva, príjem dosiahnutý z takéhoto predaja nie je od dane oslobodený.

Do daňových výdavkov je možné zahrnúť:

  • kúpnu cenu zaplatenú za obstaranie predanej nehnuteľnosti,
  • finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu predanej nehnuteľnosti, ktoré daňovník vie preukázať riadnymi účtovnými dokladmi,
  • finančné prostriedky preukázateľne vynaložené v súvislosti s predajom nehnuteľnosti.

Viac:
https://www.trend.sk/financie/dan-predaja-druzs...

S prianím pekného dňa,
Lenka