Je potrebné užívať progesterón pri plánovanom tehotenstve?

Zodpovedané
18. mar 2024

Dobrý deň,

o dieťa sa snažíme už 6 mesiacov, muž má na spermiograme zhoršený tvar hlavičky.

Je potrebné užívať progesterón alebo iné doplnky?

Môj HP má nasledujúce hodnoty:
2DC - estradiol -139,3 (77,1-921,2 pmol/l)
progesterón - 1,2 (<0,95nmol/l)
S_FSH - 8,8 (3,03 - 8,08IU/l)
luteizačný hormón - 4,7 (1,8-11.78 IU/l)
AMH - 2,19 (0,07 - 7,35ug

8/9 DPO
estradiol - 285 (77,1-1 145,0 pm ol/l)
progesterón -45,9 (3,816 - 50,562 nmol/l)

Ďakujem

Dobrý deň,

máte normálne hodnoty hormonálneho profilu. V tomto cykle ste mali ovulačný cyklus, hladina progesterónu v 2. polovici cyklu je dostatočná. AMH máte dobré.

Ak neboli v minulosti potraty alebo problém s nízkou hladinou progesterónu, tak progesterón preventívne pri spontánnom tehotenstve nemusíte užívať. Na druhej strane jeho užívanie neuškodí, ale skôr podporí tehotenstvo a žlté teliesko.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič