Môže prebytok kyseliny listovej poškodiť plod a ohroziť jeho vývoj?

Zodpovedané
9. máj 2024

Dobrý deň,

som v 12. týždni a celý čas užívam vitamíny Femibion. Dnes mi brali krv a vyšetrovala sa aj kyselina listová. Vyšlo mi, že mám viac ako by malo byť. Norma je do 9 a ja mám 24.

Môže aj takýto prebytok poškodiť plod a ohroziť jeho vývoj?

Mám prestať užívať Femibion?

Ďakujem

Dobrý deň,

u zdravej osoby nemá zmysel merať hladinu kyseliny listovej. Neprekračujte dávkovanie vitamínov určené výrobcom. Vyššia hladiny kyseliny listovej nemá negatívny vplyv na vývoj plodu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič