Je potrebné riešiť vpadnuté členky u 5-ročného dieťaťa s lekárom?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

posielam fotky nožičiek mojej 5-ročnej dcérky. Mám pocit, že jej členky sú trošku ako keby vpadnuté na vnútornú stranu nožičky.

Treba to riešiť s lekárom?

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnotenie z fotografií môže byť zavádzajúce. Určite by som doporučila navštíviť lekára a podstúpiť potrebné vyšetrenia.

Bola by vhodná aj intervencia fyzioterapeuta, ktorý zaradí vhodné cvičenia pre nápravu nepriaznivého stavu nôh. Lekárom a ďalšími odbroníkmi bude pravdepodobne navrhnutá pasívna opora vo forme vložiek, ortopedických topánok. A je potrebná aj aktívna práca s nohami a svalstvom pod vedením odborníka. Valgózne (vpadnuté) členky sú vrodená deformita nôh. Padnutá klemba nohy (plochonožie) ovplyvňuje postavenie jednotlivých kĺbov nôh, čo má nerpiaznivý dopad na chrbticu, postúru, chôdzu. Problémy sa môžu niesť až do dospelosti.

Vo Vašom prípade by som dpoporučila: 1. vyšetrenie, 2. správna pasívna podpora, 3. aktívna intervenica fyzioterapeuta.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk