Rozhodla poisťovňa správne?

Zodpovedané
17. apr 2023

Dobrý deň,

muž nástúpil na materskú, uzatvoril nový pracovný pomer u nového zamestnávateľa. Vykonáva iný druh práce, pracuje na skrátený úväzok 20 hodín týždenne. Má flexilnú pracovnú dobu, pracuje iba z domu a zabezpečuje starostlivosť o dieťa. Vzhľadom na inú náplň práce je hodinová mzda vyššia oproti zmluve, z ktorej si uplatňuje nárok na materské. Hodinová mzda v novom zamestnaní na polovičný úväzok je dvojnásobná oproti pôvodnej zmluve.

SP mu zamietla nárok na materské z dôvodu, že "vykonáva pracovnú činnosť a zároveň nedošlo k poklesu príjmu". Avšak z nášho pohľadu boli všetky podmienky pre uznanie nároku splnené.

Rozhodla poisťovňa správne, alebo by sme mali šancu uspieť pri odvolaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

SP kontroluje každé nemocenské poistenie otca. Skontroluje, že či je kratšia pracovná doba, či je iný druh práce a aj nižší príjem. V takýchto prípadoch posiela aj kontrolu IP na zamestnávateľa, či za danú prácu bola aj adekvátna odmena a nešlo o špekuláciu.

Takúto formuláciu síce uvádzajú, ale v zákone je uvedené, že z každého poistenia sa rozsah práce aj vyplatenie odmeny posudzuje osobitne. Každá pobočka má svoje výklady, svoje postupy. Či by ste uspeli s odvolaním, to veru netuším. Možno obhájite, že vyšší príjem je z titulu inej pracovnej pozícii, ale je možné, že budú tvrdiť, že účelom dávky je pokles príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka