13 mesačnej dcérke sa podlamujú nôžky a ešte sama nechodí. Je to stále v poriadku?

Zodpovedané
4. mar 2020

Dobrý deň,

dcéra má 13 mesiacov a ešte nechodí. Štvornožkuje, sedí, plazí sa, sama si sadne, pretáča sa. Začína sa stavať, ale podlamujú sa jej nôžky. Postaví sa s pomocou, ale sama nevie stáť, lebo sa jej nohy zase podlomia.

Starší syn začal chodiť až v 16. mesiacoch, ale sám sa staval od 11. mesiaca.

Je potrebné neurologické vyšetrenie?

Dcérka sa chce stavať, len jej to nejde. Chodítko nepoužívame.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hoci to, že nechodí nie je žiadny problém (sama píšete ze syn začal v 16. mesiaci), tak deti v 13. mesiacoch už zvyčajne ustoja.

Je možné, že to bude u dcérky vyžadovať iba viac času, ale prešetrenie psychomotorického vývinu by bolo vhodné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas