Partner má v hrubom 1650 EUR, ja som na rodičovskej. Máme šancu dostať hypotéku?

Zodpovedané
17. okt 2023

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala aké máme s manželom šance na získanie a platenie hypotéky. Partner má v hrubom plat 1650 EUR. Ja som na rodičovskej dovolenke až do polovice roka 2024. Môj príjem bol inak 1900 EUR v hrubom. Máme nasporených 20 000 EUR.

Zvažujeme kúpu nehnuteľnosti v hodnote 175 000 EUR. Píšu tam, že dohoda je možná. Takze možno o 5 000 EUR by sa dalo ísť dole.

Aké máme šance?

Ďakujem

Dobrý deň,

rátajme pre istotu, že s cenou dole nepôjdu a mimo vlastných zdrojov budete musieť predávajúcemu zaplatiť 155 000 EUR. V tomto prípade by ste potrebovali mať príjem dokopy minimálne približne 2 150 EUR mesačne v čistom. To rátam, že máte jedno dieťa, do 40 rokov a žiadne iné úvery a pôžičky. Ak je niečo z toho inak, ovplyvní to výpočet negatívne a potrebovali by ste ešte vyšší príjem.

Pravdepodobne máte v čistom aj s daňovým bonusom nejakých 1 850 EUR mesačne (ak rátam, že banky maximálne akceptujú 473 EUR materskú). Pri tomto príjme by ste mali nárok maximálne na hypotéku 125 000 EUR, teda na nehnuteľnosť v hodnote 145 000 EUR.

Čo sa s tým dá robiť je, že si zoberiete do úveru so sebou spolu aj ručiteľov (napríklad rodičov), ktorých by ste po Vašom príchode naspäť do práce, alebo po manželovom zvýšení príjmu vedeli z úveru vyňať.

Prípadne sa dá ešte požiadať o výnimku, pri ktorej by ste vedeli získať hypotéku vo výške 145 až 150 000 EUR. To však nie je isté a potrebuje sa vybrať správna banka a overiť ostatné faktory.

Pokojne mi napíšte mail s detailnejšími informáciami o Vašom prípade a skúsim sa pozrieť na to, čo by sa s tým dalo robiť (koľko máte rokov, detí, príjem v čistom aj s daňovým bonusom a aj bez, či máte iné úverové záväzky, Vaše vzdelanie a úverovú históriu plus v ktorej banke máte bežný účet).

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk