Partner je živnostník a ja som na rodičovskej dovolenke. Akú výšku hypotéky máme šancu dostať?

Zodpovedané
28. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnej výšky hypotéky.

Priateľ (nie sme manželia) je živnostník a celkový hrubý príjem za minulý rok mal 32 000 eur. Daňové si robí paušálne na 60%. Odvody mesačne: SP - 300 eur, ZP - 126 eur. Živnostníkom je už cez 10 rokov.

Ja som momentálne na rodičovskom príspevku - 395 eur. Mame jedno dieťa.

Splácame mesačne leasing na auto vo výške 206 eur. Máme vyhliadnutú nehnuteľnosť vo výške 100 000 eur s tým, že 20% zo sumy vieme pokryť z vlastných zdrojov.

Akú vysokú hypotéku máme šancu dostať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri podnikateľoch dosť dnes záleží od banky a aj od odvetvia, v ktorom manžel podniká. Je super, že funguje už viac než 10 rokov.

Dobré je, ak jeho príjmy "tečú" cez účet a nemal nejaké výrazné výpadky spojené s pandémiou. Pri paušálnych výdavkoch sa stretávam s tým, že akceptácia je do 40% z jeho čistých príjmov z daňového priznania. Je to však naozaj individuálne. Zároveň sa toto predelí ešte na mesačné príjmy. Dôležité, ale aj je, naozaj to celkové posúdenie manželovho podnikania (oblasť podnikania, stabilita vzhľadom na súčasnú situáciu). Banky si vypýta aj výpisy a pod.

Je tiež možné dať si na trhu ešte schváliť aj tzv. "hypotéku naopak", kde si práve takto môžete overiť ako to s akceptáciou príjmov vyzerá ešte pred tým než zaplatíte zálohu. Môže byť v tejto situácii aj zaťažujúce, že máte ten leasing vo výške 206 eur. Pre lepšiu radu by som určite potreboval vidieť a tiež skonzultovať v bankách manželove daňové priznanie, výpisy a pod. Banky by ešte mali akceptovať posledné daňové priznanie, pričom ako podnikanie ďalej funguje si vedia pozrieť cez účet a faktúry.

Ak by ste chceli to skonzultovať detailnejšie, prípadne napíšte mail. Resp. odporúčam vziať so sebou ak budete niekde konzultovať aj posledné daňové priznania a tiež výpisy z účtov.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk