Som neplánovane tehotná s dvojčatami, na ktoré sa necítim a manžel ich chce. Čo mám robiť?

Zodpovedané
26. aug 2022

Dobrý deň,

dnes som zistila, že som tehotná. Sme úplne v šoku, keďže doma máme dve malé deti (6 a 3 roky) a ďalšie deti neboli v pláne. Na sone mi povedali, že tam vidia dva zatiaľ prázdne gestačné vaky (0,46 a 0,48 cm) a mala by som byť v 6. týždni.

Manžel ma podporuje, chce si ich nechať. Ja som hotová už z našich dvoch veľmi energických deti a príde mi to šialené. Vôbec si neviem predstaviť, že k našim dvom pribudnú ešte dvojčatá. Zvažujem interupciu, no bojím sa komplikácií, že budem mať depresie. Už posledné tehotenstvo s dcérkou bolo veľmi komplikované a narodila sa predčasne v 37. týždni. A popritom celé tehu bolo hrozne zlé.

Pri predstave celého tehu s dvojčatami ma chytá panika. A život so 4 deťmi si už vôbec neviem predstaviť. Rozprávali sme sa o tom s našimi maminami, tiež boli v šoku a veru neboli nadšené. Je to obrovská zodpovednosť.

Čo mám robiť, keď sa na to necítim?

Bojím sa, že to ovplyvní náš vzťah s manželom, keďže on ich chce.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že ste sa s dôverou obrátili na našu poradňu.

Ste v situácií, ktorá Vám spôsobila šok. Čakáte dvojičky, ktoré ste neplánovali. Doma máte už dve detičky a neviete si predstaviť, že by k nim pribudli ďalšie. Napriek tomu, že ste detičky neplánovali, manžel deti chce, avšak vy si to neviete predstaviť. Chytá Vás panika a máte strach z tehotenstva a aj z výchovy.

Uvedomujem si, že situácia, v ktorej sa nachádzate je mimoriadne citlivá a náročná. Možno o to viac, že doma už máte dve deti a teda, materstvo a všetko od pôrodu až po výchovu detí máte zažité. Taktiež máte negatívnu skúsenosť z posledného tehotenstva s dcérkou, ktorá sa nakoniec narodila predčasne. Napriek tomu, že si neviete predstaviť ďalšie tehotenstvo a výchovu štyroch detí a ste viac rozhodnutá pre interupciu vnímam, že v tom celom nemáte zatiaľ jasno. Hľadáte, pýtate sa, rozprávate sa o tom s manželom a blízkou rodinou. Obrátili ste sa aj na nás. Vaša otázka znie: „Čo robiť, keď sa na to necítite?“ Čo robiť, keď manžel deti chce a vy nie?“ Čo robiť, keď je vo Vás strach aj z prijatia ďalších detičiek ale aj strach z interupcie?“

Rozumiem, že Vám prichádza ešte mnoho podobných otázok, ale ani jedná odpoveď. To, čo teraz prežívate, nie je vôbec ľahké. Vaše reakcie, Vaše otázky, emócie či následné uvažovanie nadtým, čo urobiť ďalej, s tým všetkým automaticky prichádzajú. Uvedomujem si, že chcete svoju terajšiu situáciu rýchlo vyriešiť. Je to pochopiteľné. Rozumiem Vám a rozumiem aj Vášmu prežívaniu. Avšak, myslím si, že každé rozhodovanie plné strachu, negatívnych emócií, zlých predstáv nevedie k správnemu riešeniu. Napísali ste, že ste v 6.t.t. Myslím si, že na začiatok je veľmi dôležité, aby ste si na konečné rozhodnutie vyhradili dostatok priestoru a času. Viem, že to môže byť teraz veľmi náročné, ale pokúste si nájsť čas pre seba. Čas na vypnutie, oddych a relax. Čas, kedy sa nezameriate len na problémy ale na to pekné, čo sa teraz okolo Vás odohráva. Pretože vo vypätých situáciách a pri problémoch, ktoré nás prekvapia, automaticky zameriame náš pohľad na to náročné. Chceme nájsť rýchle riešenie, odstrániť z cesty prekážku a ísť ďalej. Áno, aj v tejto situácií ide o to, aby ste našli riešenie, ktoré Vám dovolí urobiť krok vpred, odstrániť z cesty balvan, ktorý Vám zabránil kráčať ďalej. Avšak, najskôr je potrebné si tu prekážku na ceste správne pomenovať a potom nájsť spôsob, ako ju odstrániť. Možno si poviete, že tie prekážky už máte dávno pomenované, a to čo potrebujete odstrániť sú dvojičky, ktoré ste vôbec neplánovali, ktoré Vám spôsobili tento chaos a zmätok. No je to naozaj tak?

Ani ja ani nikto iný nerozhodne za Vás a manžela. Definitívne rozhodnutie budete musieť urobiť naozaj len vy dvaja. Chcem Vás teraz viesť cez otázky a iné pohľady, ktoré Vám môžu pomôcť správne sa rozhodnúť.

Niekde som čítala myšlienku: „Niečo sa deje, ale reakcia na to, čo sa deje je dôležitá.“

Možno máte pocit, že detičky do Vášho života prišli neplánovane. Možno sa pýtate prečo práve vy, prečo práve teraz, prečo až dve, prečo to tak musí byť? Pravdepodobne odpovede na tieto otázky teraz neprídu. Avšak, môžete sa pozrieť na situáciu z iného pohľadu. Čo ak detičky do Vašom života neprišli náhodne? Čo ak prišli v čase, akom mali prísť? Čo ak prišli, lebo mali prísť, aj keď Vaša predstava o živote bola úplne iná? Možno je aj dobré sa zamyslieť nad otázkami: Čo ak práve toto tehotenstvo budete zvládať bez väčších problémov? Čo ak pôrod bude úplne bez väčších komplikácií? Áno, nezaručím Vám, že keď sa rozhodnete si detičky nechať, tak to bude teraz úplne inak, a Vy všetko zvládnete bez komplikácií. Možno tie problémy prídu aj teraz a možno budú ešte väčšie, ale čo ak táto investícia, dať život Vašim dvom deťom, stojí za to? Len mi napadlo. Keď sa teraz pozriete na Vaše detičky a spomeniete si aj na všetko to ťažké, čím ste si museli prejsť. Sama pre seba si odpovedzte, stálo to za tú obetu? Stálo to za tú námahu? Ak nadviažem na myšlienku, nie je dôležité to, čo sa deje, ale aká bude reakcia na to, čo prišlo.

Stojíte pred rozhodnutím, ktoré už navždy zmení Váš život, aj keď si detičky necháte, aj keď ich dáte preč. Záleží teraz však na tom, ktoré rozhodnutie sa Vám bude aj s odstupom času, napriek okolnostiam, ľahšie niesť?

Skúste sa na moment zastaviť a sama sa teraz skúste pozrieť na možnosti, medzi ktorými sa môžete rozhodnúť. Čo je pre Vás ťažšie rozhodnutie? Z ktorého rozhodnutia máte väčší strach a pochybnosť? A prečo? Z ktorého rozhodnutia si myslíte, že sa budete v budúcnosti viac tešiť? Život prináša veľa zmien. Možno sa pozeráte na Vašu situáciu len takú, aká je teraz. Nikdy však nevieme, čo život prinesie ďalej, čo všetko sa zmení a ako sa situácie vo Vašom živote vyvinú. Môže sa stať, že o pár rokov príde čas, kedy všetko vo Vašom živote pôjde úplne hladko a Vy si práve vtedy spomeniete na detičky, ktorých ste sa vzdali na základe toho, že to nebolo podľa Vašich predstáv. A možno si poviete, že tie detičky by ste predsa len zvládli. Všetko sa mení a mnohé problémy, ktoré sú tu dnes, o pár rokov nebudú. No to, že sa vzdáte detí, to je rozhodnutie, ktoré sa už nikdy nebude dať zmeniť či vrátiť späť. Sú to však moje úvahy a myšlienky, preto rozumiem tomu, keď s nimi nebudete súhlasiť a na vec sa pozriete úplne inak.

Mať viac detičiek, k tomu ešte ďalšie problémy a ťažkosti je náročné. Častokrát sa stáva, že keď sa v našom živote udejú neplánované veci, ktoré spôsobujú komplikácie a ďalšie starosti navyše, zvykneme voliť rýchle riešenie, bez toho, aby sme sa pozastavili, zamysleli sa a pozreli sa na vec aj z iných pohľadov. Je to častokrát normálne, lebo takto náš organizmus funguje a bráni sa pred tou záťažou z nečakaných vecí. Teraz aj vy čelíte takejto neplánovanej situácií, veľkému zmätku v sebe a kladiete si otázku čo ďalej?

Logicky Vám z toho celého vyplýva, že si detičky nemôžete nechať. Preto premýšľate aj nad interrupciou. Ako žena a matka ste veľmi statočná aj spolu s Vašim manželom. Stali ste sa darom pre svoju rodinu, ktorú máte, a to je obdivuhodné. Určite ste museli zahodiť po väčšine všetky svoje túžby a svoj čas obetovať na úkor vlastnej rodiny. Myslím si, že v tom je najväčšia láska. Ako ste písali, máte už detičky, ktoré ako matka určite nadovšetko milujete a už sú neoddeliteľnou súčasťou Vášho aj manželovho života. Myslím si, že ako matka, ktorá ste zažili tehotenstvo viete, že dieťa sa stáva súčasťou Vášho života už vtedy, keď ho nosíte pod srdcom. A práve aj tieto detičky, ktoré teraz čakáte, sú už súčasťou Vášho života. Teraz je na mieste otázka, necháte si ich alebo sa ich vzdáte?

Neviem Vám zaručiť ľahký priebeh tehotenstva, neviem povedať aký bude pôrod, či skvele zvládnete výchovu štyroch detičiek. Taktiež Vám neviem povedať, čo budete musieť riešiť ak postúpite interrupciu. Čo Vám však môžem ešte odporučiť je odborná pomoc. Možno skúste vyhľadať psychologičku, s ktorou by ste mohli prebrať Vaše prežívanie, spolu s ňou si pomenovať niektoré veci. Napríklad hnev, ktorý v sebe máte na život, lebo nejde podľa Vašich predstáv, možno obavy, z toho čo bude, Vaše strachy, ktoré ste prežívali počas tehotenstva s dcérkou a nikdy ich neriešili. Všetko to môžu byť oblasti, o ktorých ste možno nikdy nehovorili, a len ste ich posúvali do úzadia, lebo nebol čas sa na to zamerať. No možno práve teraz je to to, čo potrebujete, aby ste sa mohli slobodne rozhodnúť.

Myslím si, že niekedy úplné pustenie ťažoby, vecí ktoré si nosíme v sebe, vykročenie, pomenovanie si problémov, môže priniesť do Vášho života svetlo. Skúste o tejto pomoci, predtým, ako sa čokoľvek rozhodnete urobiť, popremýšľať.

Verím, že napriek tomu ťažkému, čo teraz prežívate, nájdete silu ísť vpred. Niekedy je dobré počúvať aj svoje srdce, aby Vás viedlo tým správnym smerom. Čo Vám teraz hovorí? Aké by bolo ideálne riešenie Vašej situácie? Čo si myslíte, že by ste potrebovali? Čo by Vám pomohlo?

Prajem Vám veľa síl, trpezlivosti so sebou a pokoja do nasledujúcich dní. Budem na Vás myslieť.

S pozdravom

Anna.