Som neplánovane tehotná a zvažujem potrat. Ako sa správne rozhodnúť?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

dnes som sa dozvedela, že som tehotná. Mala by som byť v prvom mesiaci. Doma máme 16-mesačné dieťa. Dosť ma to zaskočilo, lebo ďalšie dieťa sme neplánovali vôbec. Sme momentálne v takej situácii, že bývame v dome. Nie je tu všetko hotové a je to malé pre 2 deti.

Priateľ chodí do práce, ale veľmi mi s dcérkou nepomáha. Som zúfalá. Zvažovala som ísť aj na potrat.

Ako sa správne rozhodnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa na nás s dôverou obraciate. Píšete, že ste sa dozvedeli, že ste tehotná a zistené tehotenstvo Vás zaskočilo.

Nepíšete, či Vám už tehotenstvo potvrdil aj gynekológ, alebo ste si zatiaľ robili len tehotenský test. Ak ste ešte neboli u gynekológa, tak je dôležité, aby Vám tehotenstvo potvrdil a zistil, ako sa vyvíja. Vo výnimočných prípadoch môže byť tehotenský test pozitívny aj vtedy, keď žena nie je tehotná.

Predpokladajme ale, že tehotná ste. Ako hlavné prekážky uvádzate, že ďalšie dieťa ste už neplánovali vôbec, nemáte dokončený dom, priateľ Vám veľmi nepomáha s dcérkou. Ste zúfalá a zvažujete potrat. Pýtate sa, ako sa správne rozhodnúť.

Chcela by som Vám na začiatok napísať, že nikto iný nemôže rozhodnúť za Vás, pretože vy najlepšie poznáte svoj život a s rozhodnutiami, ktoré spravíte budete ďalej žiť vy, nie iní.

Hovorí sa, že my sami sme najlepšími expertmi na vlastný život. Ja Vám v stručnosti napíšem, aké máte možnosti. Položím Vám pár otázok na uvažovanie, aby bolo pre Vás rozhodovanie aspoň o čosi ľahšie. V poradni poskytujeme aj dlhodobé poradenstvo pre ženy, pretože takto sa nedá zhrnúť všetko. Niekedy si poradenstvo vyžaduje viac rozhovorov. Rozhodnúť sa môžete až do 12. týždňa, kedy je možné na Slovensku podstúpiť potrat.

Nechajte si dostatok času, zhromaždite si informácie, nerobte rozhodnutie v panike a pod tlakom.

Čo vy sama vo vnútri cítite? Sú tam len obavy a neistota? Cítite aj niečo pozitívne, keď uvažujete o svojom tehotenstve? Prežili ste v živote niečo, čo nebolo plánované a s odstupom času to hodnotíte ako pozitívne? Ako prežívate aktuálne materstvo s dcérkou? Myslíte si, že súrodenec pre dcérku by bol prínosom alebo záťažou? Skôr z dlhodobého hľadiska. Čo Vás desí na ukončení tehotenstva?

Rozhodnutie o ukončení tehotenstva je jedno z najvážnejších rozhodnutí v živote ženy. Aj preto sa nám do poradne ozývajú ženy, ktoré prekonali potrat pred rokmi. Tehotenstvo sa nedá len tak vymazať zo spomienok a ani zo života celkovo.

Interrupcia nesie so sebou riziká po fyzickej a aj psychickej stránke. Z fyzických je to napríklad riziko zápalov maternice, zvýšeného krvácania po zákroku, vznik zrastov a jaziev a následných gynekologických komplikácií... Aj následky na psychiku sú niekedy významné a nepredvídateľné. Ozývajú sa nám aj ženy, ktoré dúfali, že potrat im prinesie úľavu a vyriešenie situácie, ale namiesto toho začali trpieť depresiou, výčitkami svedomia, nespavosťou, nepokojom a pod. Toto by Vám mal povedať každý lekár, s ktorým konzultujete možnosť interrupcie. Je dôležité, aby ste pri rozhodovaní mysleli aj na tieto faktory.

V rámci ďalšieho poradenstva v našej poradni (nateraz nemám od Vás dostatok informácií), ktoré môže prebiehať aj anonymne, Vám môžem napísať o dávkach na aké by ste mali nárok pred a po narodení dieťaťa. Cez naše spolupracujúceho organizácie Vám vieme poskytnúť materiálnu pomoc ako je výbavička, kočík a pod. Ponúkame tiež možnosť bezplatnej konzultácie s gynekológom a bezplatné právne poradenstvo vo veciach súvisiacich s tehotenstvom.

Sú aj ďalšie možnosti riešenia neplánovaného tehotenstva, ako je náhradná osobná starostlivosť, pestúnska starostlivosť, adopcia alebo utajený pôrod. Môžem Vám napísať bližšie informácie v ďalšej komunikácii, pretože Vás nechcem hneď zahlcovať niečím, čo u Vás možno vôbec nepripadá do úvahy.

To, že ste napísali je dôkazom, že sa nechcete rozhodnúť bez dôkladného uváženia. Rozhodnutie o ďalšom tehotenstve bude skôr o hodnotovom postoji k celej situácii. Nedá sa na to nazerať ani čisto emočne a ani racionálne. Skôr sa skúste zamyslieť, čo znamená tehotenstvo ako také. Tehotná ste už boli a ste aj matkou svojej 16-mesačnej dcérke, takže viete sa na to pozrieť aj z tohto pohľadu. Na tomto mieste by som rada vyvrátila mýtus, že neplánované deti sú automaticky nemilované a straumatizované neprijatím. Život nie je len čiernobiely. Naopak. Práve tieto deti sú často zdrojom novej radosti, nového smeru v živote. Je to skúsenosť mnohých žien, rodín.

Veľkosť domu ani jeho dokončenie neviem posúdiť. Uvažujem však, že dokončenie domu si vyžaduje čas a trpezlivosť. Neodporúčala by som Vám svoje rozhodnutie o tehotenstve odvíjať od toho, kedy sa dom dokončí. Jedno totiž nevylučuje druhé. Narodenie dieťaťa môže dokončenie domu oddialiť, ale nemusí ho stopnúť. Rovnako, čo sa týka pomoci priateľa pri starostlivosti o dcérku. Ide o to, že nie je dobrý otec, alebo má aktuálne problém skĺbiť rodinu a prácu? Toto by si vyžadovalo hlbší rozhovor a posúdenie, ako by sa dal problém vyriešiť.

Prajem Vám veľa pokoja v rozhodovaní.
S pozdravom, Zuzana