Mám iné východisko ako ísť na potrat?

Zodpovedané
13. okt 2022

Dobrý deň,

doma máme 8-ročného syna a bývame u manželových rodičov. Nečakane som otehotnela, navyše v zlej situácii, ktorá nie je riešiteľná. Môj muž mi v nej nie je oporou. Vôbec ho nezaujíma, že čakáme spolu ďalšie dieťa a zvažujem, že si ho nechám vziať.

Neviem ako ďalej. Možno podstúpim utajenú interupciu. Nemám však nikoho, s kým by som sa o svojom probléme porozprávala. Moji rodičia sú tiež naklonení myšlienke, aby som išla na potrat. Hovoria, že nám stačí jedno dieťa. Vraj aj o to sa ledva dokážeme postarať.

Manžel pracuje, ja sa tiež snažím zamestnať. Ale kvôli tomu, že sa prispôsobujem synovi, nosím ho do školy, beriem ho zo školy, tak sa mi to nedarí. Manželovi sa zhoršil zdravotný stav, čaká ho dlhodobá PN a ja na tom zdravotne tiež nie som najlepšie. Dokonca som bola na MRI a zrejme už tehotná, čo vo mne len vzbudzuje väčšie obavy, že ak si aj dieťa nechám, či sa vôbec narodí zdravé. Zvádzam v sebe náročný psychický boj a neviem ako ďalej.

Aké východisko nájsť v mojej situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem, že sa na nás s dôverou obraciate vo Vašej neľahkej situácii.

Píšete, že máte 8-ročného syna a s manželom bývate u jeho rodičov. Čakáte Vaše druhé dieťatko. Váš manžel sa nezaujíma o ďalšie dieťatko a ani Vaši rodičia sa z tejto udalosti pravdepodobne netešia. Prežívate náročné chvíle aj vzhľadom na zamestnanie a finančné zabezpečenie. Obraciate sa na nás s prosbou o pomoc pri nájdení východiska vo Vašej situácii.

Na začiatok by som Vám chcela položiť otázku: Ako prežívate tehotenstvo vnútorne vy sama? Skúste sa zamerať na svoje vnútro, nie na ľudí okolo. Všetci navôkol Vám môžu byť len poradným hlasom, ale vy ponesiete dôsledky rozhodnutia, nech už bude akékoľvek. Možno ste teraz zaskočená, prežívate šok, smútok z toho, ako ľudia okolo Vás reagujú. Možno sa niekde vo vnútri aj tešíte, že budete zas môcť držať v náručí malé bábätko, ako ste kedysi držali Vášho syna, keď bol maličký. Ja neviem ako to v sebe prežívate. Iba vy viete, čo cítite a ako to prežívate. Iba vy sa budete musieť rozhodnúť, že ako naložíte so situáciou, ktorú Vám život priniesol.

V tomto smere Vám môžem len pomôcť pozrieť sa na možnosti, ktoré sa pred Vami otvárajú, aby ste mohli urobiť rozhodnutie v čo najväčšom pokoji. Rozhodnutie, ktoré nebude sprevádzané tlakom okolia a unáhlenými závermi.

Poďme sa spolu pozrieť na to, že aké východiská máte. Vopred upozorňujem, že neuvádzam všetky podrobnosti spojené s jednotlivými rozhodnutiami. Ak budete chcieť bližšie podrobnosti, tak nás kontaktujte priamo do Poradne Alexis.

Prvou možnosťou je, že môžete ostať dvojnásobnou mamou. Veľa žien si najprv nevie predstaviť byť matkami, prípadne mať ďalšie dieťa. Keď sa nakoniec rozhodnú, že do toho idú naplno, stanú sa z nich často skvelé mamy pre svoje jedno či viac detí. Vy už dieťatko máte, je dokonca staršie a tak by mohlo byť nielen skvelým starším súrodencom, ale aj Vaším malým pomocníkom. Práve v tomto období, keď Vášho manžela čaká dlhodobejšie zotavovanie sa môžete so synom porozprávať o tom, ako by mohol pomáhať v domácnosti ako starší brat. Čo sa týka financií, popisujete problém nájsť si prácu pri staršom synovi. Neviem, či sa to môže u Vás v blízkej dobe zmeniť. Ak nie, práve s tehotenstvom a narodením dieťatka sa spájajú dávky. Niektoré sú viazané na predchádzajúce nemocenské poistenie, ktoré sa posudzuje pred vznikom nároku – tehotenské, materské. Potom sú to dávky, ktoré sú poskytované ženám bez ohľadu na predchádzajúce nemocenské poistenie – rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa. Zároveň byť doma s dieťatkom a mať aspoň nejaké finančné prostriedky Vám môže poskytnúť potrebný čas, ktorý venujete druhému synovi – odprevádzanie do a zo školy a pod.

Materiálne či finančne Vám v spolupráci s ďalšími organizáciami či dobrovoľníkmi vieme pomôcť aj cez našu Poradňu Alexis.

Píšete, že zvažujete interupciu. Je to tiež možnosť, ktorá pred Vami stojí. Často sa práve táto možnosť javí ako najrýchlejšie a najjednoduchšie riešenie, no nemusí to byť pravda. Chcela by som Vás upozorniť na to, aby ste si získali dostatočné informácie o možných vedľajších následkoch spojených s umelým ukončením tehotenstva. Spája sa s ním viacero možných fyzických a aj psychických následkov. Napríklad rôzne zápaly, mechanické poškodenie vnútorných pohlavných orgánov, problémy s krvácaním, následné poruchy menštruačného cyklu... Zo psychických následkov môže ísť napríklad o pocity viny, problémy so spánkom, vznik úzkosti, depresie a iných. Toto môže v konečnom dôsledku negatívne ovplyvniť nielen Vás, ale aj fungovanie celej Vašej rodiny. Negatívnych dôsledkov, ktoré sa môžu objaviť je však oveľa viac. O všetkých by Vás mal zo zákona informovať Váš gynekológ. Veľa žien nemá túto vedomosť pred tým, ako sa rozhodnú pre umelé ukončenie tehotenstva a potom sa do poradne ozývajú aj po rokoch s najrôznejšími problémami, ktoré ich celý čas sprevádzajú.

Chcem Vás ubezpečiť, že toto nie sú jediné riešenia Vašej situácie. Máte stále ešte ďalšie možnosti, pre ktoré sa nemusíte rozhodnúť okamžite - náhradnú osobnú starostlivosť, pestúnsku starostlivosť, adopciu, utajený pôrod. Ak by ste mali záujem, môžem Vám pri ďalšej komunikácii napísať o týchto možnostiach podrobnejšie.

Ku koncu by som sa ešte zamerala na Vašu obavu z možného ohrozenia zdravia Vášho dieťatka. Ak by ste mali potrebu porozprávať sa s lekárom – gynekológom ohľadom Vášho MRI vyšetrenia a jeho možného vplyvu na dieťatko, prosím kontaktujte nás priamo cez kontakty uvedené na stránke Poradne Alexis. Pomôžeme Vám bezplatne spojiť sa s odborníkom, ktorý Vám môže bližšie zodpovedať Vaše otázky.

Ak máte otázky, prípadne chcete s niekým zdieľať bližšie Vašu situáciu, môžete sa nám ozvať mailom či telefonicky priamo do Poradne Alexis. Poradenstvo prebieha anonymne a vy uvediete len tie údaje, ktoré uznáte za vhodné.
Budeme tu pre Vás.