Čaká ma interrupcia na vlastnú žiadosť a veľmi sa bojím. Ako sa ukľudniť?

Zodpovedané
7. dec 2023

Dobrý deň,

veľmi ťažko sa mi to píše, ale o 8 dní ma čaká interrupcia na moju žiadosť. Už máme dve detičky, tretie bolo neplánované a viem, že by sme to nezvládli. Potrebovala by som ukľudniť.

Nemôže sa mi nič stať pri zákroku?

Veľmi sa bojím, že by som tam začala veľmi krvácať a zomriem. Lekár mi povedal, že to bude odsatie. Vraj to trvá 5 - 10 minút a o hodinku pôjdem domov.

Bojím sa vykrvácania a smrti, že nebudem vidieť už moje detičky.

Ďakujem

Dobrý deň.

cením si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že Vás čaká interrupcia na Vašu žiadosť. Máte dve detičky, tretie bolo neplánované a píšete, že by ste ďalšie dieťa už nezvládli. Potrebovali by ste sa ukľudniť. Bojíte sa zákroku.

Interrupcia sama o sebe nie je pre Váš život ohrozujúca. Z pohľadu lekárov ide o jednoduchý a krátky zákrok, ktorý sa vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie. Predpokladám, že Vás lekár informoval o následkoch po interrupcii, ktoré však môžu nastať.

Podľa Vyhlášky č. 417/2009 Ministerstva zdravotníctva SR je každý gynekológ povinný informovať ženu pred potratom o:
a) Účele, povahe, priebehu a následkoch umelého prerušenia tehotenstva.
b) Fyzických a psychických rizikách umelého prerušenia tehotenstva.
c) Aktuálnom vývojom štádiu embrya alebo plodu.
d) Alternatívach k umelému prerušeniu tehotenstva, najmä o možnosti:

  • utajenia Vašej osoby v súvislosti s pôrodom (pozn. utajený pôrod),
  • osvojenia dieťaťa po narodení (pozn. adopcia, náhradná starostlivosť),
  • finančnej, materiálnej alebo psychologickej pomoci v tehotenstve, poskytovanej občianskymi združeniami, neziskovými organizáciami, nadáciami, cirkvami a náboženskými spoločnosťami.

Ak by ste mali akékoľvek nejasnosti alebo otázky, môžete sa nám anonymne ozvať do našej poradne, kde Vám zodpovieme na všetko, čo Vás zaujíma.

Ešte dodám poznámku, že od podpísania informovaného súhlasu do samotného vykonania zákroku musí podľa zákona prejsť minimálne 48 hodín. Je to čas, kedy žena môže ešte zvážiť svoje rozhodnutie na základe získaných informácií. Je správne o nich vedieť ešte pred samotným zákrokom.

Predsa len si dovolím napísať Vám aspoň stručne o možných následkoch po interrupcii, ktoré môžu byť buď fyzické alebo psychické. Medzi fyzické následky patrí najmä poškodenie tela alebo krčka maternice, ktoré môžu spôsobiť až neplodnosť, alebo problémy s udržaním ďalšieho tehotenstva. Môžu sa vyskytnúť rôzne zápaly alebo infekcie, silnejšie krvácanie alebo narušenie menštruačného cyklu a pod. Psychické následky sú spôsobené najmä tým, že žena môže mať po zákroku výčitky svedomia, navyše ak sa predtým rozhodovala pod tlakom.

Hoci interrupcia je dnes často predstavovaná ako najjednoduchšie a dokonca zodpovedné riešenie neplánovaného tehotenstva, mnohé ženy svoje rozhodnutie pre zákrok ľutujú, zvlášť ak po ňom už bez stresu a s jasnejšou mysľou zvážia, že by sa to s dieťaťom predsa len dalo zvládnuť. Niektoré ženy teda prežívajú viac než len obyčajný smútok, časté sú depresie, úzkosti, stres a smútok pri pohľade na tehotné ženy alebo malé deti, spojené s vyhýbaním sa príležitostiam, kde ich žena môže stretnúť. Môžu nastať problémy v partnerskom živote, pri vážnejších prípadoch aj rôzne druhy závislosti, napr. poruchy príjmu potravy a pod.

Ak by ste sa chceli bližšie porozprávať, resp. napísať viac o svojej situácii, napíšte nám anonymne do našej poradne. Ponúkame tiež možnosť porozprávať sa so ženou, ktorá už je po interrupcii, ale aj so ženou, ktorá interrupciu zvažovala a nakoniec sa rozhodla pre život dieťaťa.

Prajem Vám veľa síl.

S pozdravom

Ivana