Je moja diagnóza na základe výsledkov z MR vážna?

Zodpovedané
1. jan 2023

Dobrý deň,

absolvovala som MR chrbtice s výsledkom:

V sagitálnej rovine chrbtica zobrazená v rozsahu po Th4. Napriamenejšia krčná lordóza až naznačená plochá kyfotizácia v úseku C2 až C6. V zobrazenom rozsahu je ľahko znížená intenzita signálu IV diskov v T2W obraze na podklade chondrózy. V segmentoch C3/4 až C5/6 mierne dorzálne protrúzie diskov naznačene komprimujú durálny vak. V segmentoch Th2/3 a Th3/4 mierne mediálne protrúzie diskov s naznačenými kompresiami durálneho vaku. V ostatných zobrazených segmentoch sú IV disky bez protrúzie event. extrúzie. Spinálny kanál bez významnej stenózy. Predĺžená miecha, krčná miecha a zobrazený úsek hrudnej miechy primeranej šírky a intenzity signálu, bez ložiskových zmien.
Deformačná a unkovertebrálna spondylóza C3/4 až C5/6 obojstranne, spolu s artropatiou IV kĺbov stenotizujú neuroforameny.

Zobrazené telá stavcov bez redukcie výšky, skelet bez patologických ložiskových zmien. Paravertebrálne mäkké tkanivá bez patologických zmien.

Vedľajší nález: širšia retrocerebellárna cisterna - v rámci kongenitálnej variácie mega cisterna magna.

Záver:
Viacetážová diskopatia na podklade chondrózy IV diskov. Hraničný nález dorzálnych protrúzií diskov C3/4 až C5/6 a mierne mediálne protrúzie diskov Th2/3 a Th3/4 s miernymi kompresiami durálneho vaku. Deformačná a unkovertebrálna spondylóza C3/4 až C5/6 obojstranne stenotizuje neuroforameny. Porucha fyziologického zakrivenia krčnej chrbtice v sagitálnej rovine.

Môžete mi tieto výsledky vysvetliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

mega cisterna magna je popisná diagnóza, ktorú používajú sonografisti. Je to prirodzené rozšírenie malého priestoru v lebke, ktoré obsahuje mozgomiešny mok.

Čo sa týka krčnej chrbtice, tak sú tam prítomné zmeny. Poškodenie stavcov a medzistavcových platničiek, zakrivenie krčnej chrbtice nie je fyziologické.

Nález nie je veľmi závažný. Ďalší liečebný postup záleží však aj od Vašich ťažkostí a určite je veľmi dôležitá rehabilitácia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková