Ako dlho trvá rekonvalescencia po zmenšení prsníkov?

Zodpovedané
16. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som podstúpiť zmenšenie prsníkov.

Ako dlho trvá rekonvalescencia?

Ako dlho trvá operácia?

Aké sú riziká?

Chcem ju zo zdravotných dôvodov, lebo mám bolesti chrbta, zničenú platničku a z toho dôvodu aj občasné tŕpnutie rúk.

Ďakujem

Dobrý deň,

zmenšenie prsníkov je relatívne častá operácia.

Zotavenie môžme rozdeliť na 3 fázy.
1. Fáza bolestivosti- prsia po tekto operácii na počudovanie takmer nebolia, alebo výrazne menej ako vloženie implantátov. Dyskomfort trvá približne týždeň.
2. Fáza hojenia rany- rana sa môže roztrhnúť cca 3 týždne od operácie. Do tejto doby je potrebné dodržiavať šetriaci režim, rany by sa nemali dlhšie namočiť. Tento režim však pre istotu odporúčame predĺžiť na bezpečných 6 týždňov bez športovej aktivity.
3. Fáza - finálny výsledok po ustúpení opuchov a zmäknuti jaziev a tkanív sa ukazuje po cca 3 mesiacoch. Hoci samotné jazvy blednú aj viac ako rok.

Operácia podľa veľkosti prsníkov trvá cca 1,5-3 hodiny. V priemere väčšina do 2 hodín celkovej anestézie.

Riziká delíme na anestziologické- tie sú rovnaké ako pri podobných výkonoch v celkovej anestézii. Potom sú to riziká chirurgické, spojené s hojením rán. Infekcie, rozpadnutie rany a podobne. Tieto sú relatívne zriedkavé cca 3do 10% prípadov.
Posledné sú estetické v zmysle asymetrie alebo neuspokojivého výsledku.
Tieto sú ale značne subjektívnej povahy a pri prísne nastavených kritériách na symetriu a estetický výsledok sa môžme dostať na 90%. Dôležitá je v tomto smere konzultácia a mať správne nastavené reálne očakávania.

Ak má niekto neprimerane vysoké očakávania. Je vhodné vtedy estetickú operáciu vôbec nepodstúpiť.

Zdravotné dôvody sú na mieste, ale zdravotné poisťovne značne obmedzujú kritériá a podmienky. No tieto výkony len zriedka hradia v súkromných klinikách. Ak tak skúste štátne nemocnice.