Budem môcť druhú materskú čerpať z pôvodného úväzku?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

od 6/2022 som na materskej dovolenke, ktorá mi končí 2/2023. Prechádzam na rodičovskú dovolenku. Čerpala som maximálnu materskú a po skončení MD sa mi naskytla možnosť pracovať na skrátený úväzok pre inú firmu. Teda nie tá, z ktorej som si čerpala materskú dávku. S manželom plánujeme druhé dieťa.

Mohol by ten skrátený úväzok ovplyvniť výšku mojej materskej na nižšiu čiastku, alebo by som mohla aj druhú materskú čerpať z prvého pôvodného úväzku?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka prvého pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v novom v pracovnom pomere s kratším úväzkom dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a pracovný pomer neskončí, budete mať súbeh. Materské požiadate aj z prvého pracovného pomeru, aj z druhého. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka