Bude mať manžel nárok na materské z trvalého pracovného pomeru a aj zo živnosti?

Zodpovedané
26. dec 2023

Dobrý deň,

momentálne prechádzam z rodičovskej dovolenky s 2-ročným synčekom na materskú dovolenku s druhým dieťaťom. Chceli by sme využiť možnosť čerpania materskej manželom na prvého synčeka. Manžel je od roku 2020 SZČO.

Ak by manžel pozastavil živnosť, zamestnal by sa aspoň na 90 dní a opätovne by obnovil živnosť, mal by nárok na materské aj z TPP a aj zo živnosti?

Ak áno, výška materskej zo živnosti aj TPP spolu by mohla byť vo výške maximálnej materskej?

Mohol by dosiahnuť aj maximálnu výšku aj zo živnosti aj z TPP osobitne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by manžel SZČO pozastavil, v tomto čase podal žiadosť o materské a splnil by 90 dní nemocenského poistenia z TPP, mal by nárok na materskú iba z TPP. Do potrebného obdobia nemocenského poistenia by sa započítali dni za SZČO pokiaľ si za SZČO povinne platí odvody do Sociálnej poisťovne.

Ak by živnosť ponechal aktívnu v čase podania žiadosti, za SZČO platil odvody do SP, nemal nedoplatky na odvodoch, mal by nárok na materské iba za SZČO. Z TPP by nemal nárok, nakoľko v TPP by nezískal 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka