Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice je zhubný nádor postihujúci krčok maternice. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že v ranom štádiu je nenápadný, nebolestivý a odhaliť ho môže len gynekologické vyšetrenie, preto môže bez povšimnutia dosiahnuť vysoké štádium, hoci o jeho prítomnosti žena dlho netuší. Je pomerne častou diagnózou.

Rozhovor s gynekológom MUDr. Borkom Sehnalom

V rozhovore s gynekológom MUDr. Borkom Sehnalom:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:56​ Aké sú hlavné riziká rakoviny krčka maternice?
  • 01:27​​ Ľudský papilomavírus (HPV) a rakovina krčka maternice
  • 02:00​​ Ako sa rakovina krčka maternice prejavuje?
  • 02:32​​​ Ako rakovinu krčka maternice odhaliť?
  • 03:48​​ Liečba rakoviny krčka maternice
  • 05:40​​​ Prevencia rakoviny krčka maternice
  • 06:43​​ Ideálny čas pre očkovanie proti HPV
  • 07:15​​ Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Kedy je čas na prvé dieťa?
🎞️ Všetko o menštruácii
🎞️ Krčok maternice by bolieť nemal
🎞️ HPV - Čo by ste o ňom mali vedieť


Karcinóm krčka maternice

Rakovina či karcinóm krčka maternice nádorové ochorenie, kedy sa bunky krčka maternice začnú nekontrolovateľne množiť. Predchádza mu stav prednádorovej zmeny buniek, tzv. prekancerózy. S ním sa organizmus často ľahko vysporiada, ale niekedy môže prekanceróza progredovať do invazívneho karcinómu. Prekanceróza nemá výrazný priebeh, ktorý by nás upozornil, že sa v našom tele niečo deje. Najčastejšie karcinóm krčka maternice odhalí špeciálne cytologické vyšetrenie počas bežnej, preventívnej gynekologickej prehliadky.

Aj to je dôvod, prečo je esenciálne pravidelne absolvovať gynekologické prehliadky. Ak sa totiž na tieto prednádorové bunky príde včas, možno ich úspešne liečiť. Čím neskôr ale dôjde k ich odhaleniu, tým je liečba náročnejšia a, bohužiaľ, tiež menej úspešnejšia.

Koho môže rakovina krčka maternice postihnúť?

Rakovina krčka maternice je unikátna tým, že narozdiel od iných druhov gynekologických onkologických ochorení je preventabilná. V rámci preventívnych gynekologických prehliadok je totiž možné odhaliť predrakovinové stavy a zasiahnuť drobným chirurgický zákrokom. Ako už jej názov napovedá, nájdeme ju v bunkách krčka maternice, ktoré napadol ľudský papilomavírus (HPV, human papillomavirus). Spúšťacím mechanizmom je začiatok pohlavného života. Zaujímavé je, že už od 2 rokov po prvých sexuálnych skúsenostiach sa infikuje až 60% (a do piatich rokov dokonca až 85%) sexuálne aktívnych ľudí.

Najrizikovejšiu skupinu pre karcinóm krčka maternice predstavujú ženy vo veku okolo 40 rokov, v poslednom čase ale pribúdajú prípady, keď sa infekciou po prvýkrát nakazia aj veľmi mladé sexuálne aktívne ženy. Po nákaze väčšinou dôjde k jeho spontánnemu vymiznutiu, niekedy však na základe infekcie HPV vznikne prekanceróza a následne k vývoju zhubného nádoru. V priebehu života (respektíve toho aktívneho sexuálneho) potom dochádza k nákazám a vymiznutiu vírusu opakovane.

Napríklad v USA bola zistená prítomnosť vírusu na maternici u približne 60% žien vo veku okolo dvadsať rokov, keď boli testované každé tri mesiace po dobu troch rokov. Avšak u väčšiny týchto žien (81%) vírus vymizol do 18 mesiacov od ich prvého pozitívneho testu (u väčšiny vymizol do 6-tich až 12-tich mesiacov).

Na Slovensku je ročne diagnostikovaných okolo 600 nových prípadov rakoviny krčka maternice a približne 230 žien každý rok tomuto ochoreniu podľahne.

Stav maternice a jej prípadné zmeny

Popis obrázku: Schéma stavu krčka maternice. Prvý obrázok prestavuje normálny a zdravý krčok. Druhý, tretí a štvrtý potom jednotlivé štádiá rakoviny. Vidíme zmeny tvaru a prítomnosť krvi.

Vírus HPV

Vírus HPV je pomerne odolný a nenáročný. Vo vlhkom prostredí (akým prechod medzi pošvou a maternicou bezpochyby je) môže vyvolať infekciu aj za niekoľko mesiacov. Nie každá infekcia ľudským papilomavírusom spôsobí vznik karcinómu, rakovina krčka maternice však nevznikne bez infekcie HPV. V súčasnej dobe je známych už viac ako 200 rôznych typov HPV. Z toho asi 40 druhov postihuje pohlavné orgány.
Nakaziť sa vírusom HPV je pomerne jednoduché. Stačí mať nechránený pohlavný styk. Ale aj pri obyčajnom maznaní, dotýkaní holej kože a sliznice je prenos pomerne jednoduchý. Nakaziť sa je možné dokonca aj používaním rovnakého uteráka, na ktorom priľne zvyšok slín a iných telesných tekutín. V neposlednom rade (aj keď pomerne zriedkavo) sa stretneme s prenosom z matky na dieťa, a to pri prechode pôrodnými cestami u HPV pozitívnych žien.

HPV vírus

Popis obrázku: Na schéme vyššie vidíme zľava doprava dlaždicový epitel, ktorý infikuje HPV vírus. Od úplne zdravého tkaniva (vľavo) po onkologické ochorenie - karcinóm krčka maternice (vpravo), sú plynulé prechody.

Rizikové faktory

  • promiskuita
  • nízky vek pri prvom pohlavnom styku
  • prvý pôrod vo veľmi mladom veku
  • genetické dispozície
  • slabý imunitný systém
  • neliečená infekcia
  • fajčenie
  • alkohol
  • drogy
  • vysoký počet pôrodov / potratov3

Príznaky rakoviny krčka maternice

V počiatočných fázach nie sú viditeľné (žiadna vyrážka, drobné výstupky alebo výtok) ani ich na sebe žena nespozoruje. Pokiaľ však žena ignoruje prvé, nenápadné, príznaky, nádor v tele rastie, utláča iné orgány malej panvy a spôsobuje závažnejšie symptóny ako napríklad poruchy močenia či stolice.

Abnormálne vaginálne krvácanie
Môže sa objaviť aj pri zápaloch, infekciách hormonálnej nevyváženosti a podobne. Akékoľvek krvácanie mimo menštruácie (vrátane toho po intímnom styku) je abnormálne a vyžaduje pozornosť ženy.

Neobvyklý vaginálny výtok
Do istej miery je (malé množstvo) vaginálneho výtok normálne. Keď sa jeho frekvencia a početnosť dramaticky zvýši, páchne alebo má neobvyklý vzhľad (bledý, hnedý, vodnatý alebo s prímesou krvi), niečo nie je v poriadku.

Bolesť počas pohlavného styku
Žiadna bolesť pri sexe nie je v poriadku. V prípade rakoviny krčka maternice už bolesť ukazuje na pokročilé štádium choroby.

Bolesti v oblasti panvy
Možno patríte medzi tie šťastné ženy, ktoré počas periódy nemajú bolesti v podbrušku. Avšak, ženy s rakovinou krčka maternice a maternice v pokročilých štádiách pociťujú silnú bolesť výrazne častejšie a agresívnejšie aj mimo menštruácie.

Ťažkosti pri močení
Pálivá, ostrá bolesť pri močení je ďalším možným (nie však stopercentným) príznakom. Okrem rakoviny môže signalizovať infekciu močových ciest2, kvasinkovú infekciu alebo inú pohlavnú chorobu.

Ťažšie a dlhšie menštruačné obdobie
Ďalším varovným signálom je menštruačný cyklus, ktorý trvá dlhšie, má ťažší a bolestivejší priebeh. Nemusí však ísť spravidla o karcinóm. Okrem neho môže komplikácie s menštruáciou spôsobovať aj hormonálna nerovnováha, polypy, zápal, ochorenie pečene alebo obličiek.

Spontánny únik moču (inkontinencia)
Strata kontroly nad močovým mechúrom už predpokladá pokročilú fázu rakoviny, pretože choroba sa rozšírila až na močový mechúr alebo iné časti močového traktu. V krajných prípadoch sa prejavuje aj krvou v moči.

Nevysvetliteľná strata hmotnosti
Pravda, úbytok hmotnosti je dôvod k radosti. Neobvyklá strata kilogramov bez zjavného pričinenia (cvičenie, úprava stravy) môže však symbolizovať rakovinu či inú závažnú chorobu. Keď sa objaví rakovina, náš imunitný systém sa pustí do boja s touto chorobou. V procese naše telo produkuje cytokíny. Jedná sa o veľmi malé proteíny, ktoré spaľujú tuky oveľa rýchlejšie, čo vedie k strate hmotnosti, bez ohľadu na vašu stravu.

Dlhotrvajúci únava
Únavou trpí občas každá z nás, najmä na konci dňa. Pokiaľ ale zaspávate aj cez deň, cítite sa bez života a energie niekoľko dní po sebe, niečo je zle. Pri rakovine sú zdravé červené krvinky nahradené bielymi krvinkami, čo spôsobuje anémiu (chudokrvnosť)3. Tá spôsobuje chronickú únavu a stratu chuti do jedla (a to súvisí s úbytkom váhy).

Bolesti nôh a chrbta
Ženy s diagnózou rakoviny krčka maternice často trpia na opuchy a bolesti nôh1. Opuch krčka maternice môže brániť priechodu krvi, čo následne vedie aj k opuchu nôh a sprievodným bolestivým pocitom.

Vyšetrenie

Z celkového počtu žien, ktorým bola diagnostikovaná rakovina krčka maternice, je polovica vo veku 35-55 rokov. Mnohé z týchto žien prišli pravdepodobne do styku s HPV v priebehu dospievania alebo okolo 20. roku života. Hoci u väčšiny infikovaných žien vírus samovoľne vymizne, u niektorých k tomu nedôjde a ak nie sú infikované bunky odhalené včas a stav nie je liečený, vírus môže spôsobiť predrakovinové lézie a neskôr rakovinu krčka maternice.

Testy na prítomnosť HPV vírusu zatiaľ nie sú povinnou súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa. Robia sa iba v prípade podozrenia (so zhoršenou onkologickou cytológiou) alebo na vyžiadanie samotnej ženy.

Onkologické cytológia

Ide o základnú skríningovú (odhaľujúcu) metódu. Kontroluje kvalitu a stav buniek z povrchu krčka maternice (hrdla) v stere. Test odhalí prípadné nepravidelnosti buniek, ktoré sa líšia od normálneho stavu. Tento test môže, ale nemusí odhaliť rakovinové bujnenie, obzvlášť ak sa nevykonáva pravidelne.

Odobratá vzorka sa rozotrie na sklo a zafixuje (zakonzervuje) alkoholom, aby sa predišlo vzniku prípadných odchýlok, ktoré by výsledok mohli skresliť. V cytologickom laboratóriu je ster podrobený detailnému skúmaniu. Abnormálne nálezy posudzuje odborník - cytológ. Následnú plnú zodpovednosť za ďalšie diagnostické alebo liečebné postupy nesie gynekológ, ktorý vykonával odber onkologickej cytológie.

Kolposkopia

Kolposkopia je takrer bezpolestné vyšetrenie mikroskopom slúži na pozorovanie zmien na krčku maternice. Gynekológ sleduje sliznicu na krčku maternice - jej farbu, cievne zmeny, ústie žliazok, prítomnosť bielych miest a podobne. K tomuto testu musí mať gynekológ špeciálnu licenciu na vykonávanie tzv. kolposkopickej expertízy. Tá má zaručiť, že vyšetrenie vykonáva preškolený lekár.

Kolposkopia

Popis obrázku: Kolposkopia je vyšetrovacia metóda, pri ktorej sa pomocou špeciálneho mikroskopu (kolposkopu) prezerá pošva a krčok maternice.

Pridanou metódou, ktorú možno cytológiu a kolposkopiu doplniť je testovanie na prítomnosť vysoko rizikových (high risk) HR HPV vírusov. Vzhľadom na jeho vysokú cenu (60 - 80 Eur, podľa cenníka laboratória) sa odporúča najmä u sporných a nejasných výsledkov.

Biopsia = knips biopsia

Čiže odber tkaniva o veľkosti 2 až 4 milimetre je rýchla, nie však práve príjemná metóda. Bezprostredne po odbere je normálne slabé krvácanie z miesta odberu. Preto sa odporúča nemať 3 dni pohlavný styk. Vzorka sa odosiela na podrobný rozbor pod mikroskopom - na tzv. histológiu.

Diagnostické zákroky - rozšírená biopsia

Odber tkaniva, konizácia nemusí byť len bioptickými klieštikmi (knips). Ak lekár potrebuje odobrať väčšie množstvo vzorky, musí použiť diagnostický zákrok. Vykonáva sa s použitím lokálneho umŕtvenia alebo pri celkovej anestézii, v závislosti od veľkosti napadnutého tkania.

Liečba

V ranom štádiu je najefektívnejšou liečnou chirurgické odstránenie rakovinových buniek. Ak je nádor veľmi malý, je dostačujúcim zákrokom odstránenie postihnutej časti krčka maternice (konizácia). Pri väčších rozmeroch nádoru je potrebné odstránenie celej maternice, často spolu s jej závesným aparátom (tzv. parametria) a so spádovými lymfatickými uzlinami. V prípade, že nádorom nie sú napadnuté lymfatické uzliny, je táto forma liečba z pravidla dostatočná. V opačnom prípade, ak sú napadnuté aj uzliny, alebo je rozsah nádoru príliš veľký a nádor sa stáva neoperovateľným, je potrebná terapia ožarovaním alebo chemoteraopia.

V štádiu I je liečba vysoko úspečná, a to až 98 % v zmysle prežitia ďalších 5 rokov bez recidívy. So zvyšujúcim sa štádiom rakoviny, úspešnosť liečby klesá. Pri odhalení karcinómu v štádiu IV, je úspešnosť liečby len okolo 40 %.

Nádorové ochorenie krčka maternice môže metastázovať do iných orgánov, najčastejšie v lymfatických uzlinách v panvovej oblasti. Postupne však rakovina môže napadnúť aj ďalšie orgány.

Prevencia

Prevencia proti rakovine krčka maternice existuje. Za primárnu prevenciu považujeme (nie populárnu) sexuálnu abstinenciu, teda úplné zamedzenie styku s HPV. Prijateľnejšou formou primárnej prevencie je podstúpenie očkovania proti ľudskému papilomavírusu. Sekundárna prevencia je rukách gynekológa, a to pravidelné gynekologické prehliadky, kedy lekár vyhľadáva predrakovinové stavy a volí adekvátne ďalšie vyšetrenie.

Očkovanie proti HPV

Princíp očkovania proti rakovine krčka maternice spočíva vo vytvorení protilátok, ktoré zabránia infekcii rizikovým typom ľudských papilomavírusov.

  1. Po očkovaní dochádza k rozvoju obranyschopnosti proti konkrétnym typom vírusu obsiahnutým vo vakcíne.
  2. Vakcíny obsahujú iba obaly vírusov (tj. vakcínou sa nie je možné nakaziť).
  3. Proti očkovaniu neexistuje kontraindikácia.
  4. Môžu zabrániť asi 80 - 90 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice (ak sa očkuje pred prirodzeným kontaktom s HPV).
  5. Znižujú tiež riziko rozvoja rakoviny pošvy, vonkajších rodidiel, konečníka, krku a rozvoja všetkých stupňov predrakovinových zmien v týchto oblastiach.
  6. Vakcíny sú veľmi bezpečné a riziká ich podaní sú minimálne.
  7. Očkovanie vykonávajú praktickí lekári pre deti a dorast a gynekológovia.
  8. Injekcia sa aplikuje do ramenného svalu.
  9. Najlepšie výsledky a najvyššia spoľahlivosti je dosiahnutá u žien a dievčat, ktoré sa ešte s HPV infekciou nestretli (pred prvým stykom).
  10. Očkovanie má zmysel aj po začatí sexuálneho života, existujú dôkazy, že je prospešné pre ženy do 45 rokov.
  11. Každá očkovaná žena má znížené riziko vzniku rakoviny krčka maternice, napriek tomu sa u nej rakovina môže objaviť (pretože vakcína nechráni proti všetkým rizikovým typom HPV).
  12. V súčastosti je očkovaných v ČR 65 % dievčat a len 35 % chlapcov.

Vakcíny proti rakovine krčka maternice

Vakcíny používané v súčasnosti pôsobia najmä na jedny z hlavných rakovinotvorných typov HPV, jedná sa o typy HPV 16 a HPV 18. Oba tieto typy sú príčinou až 70 % rakovín krčka maternice. Cervarixu a Gardasil sú navyše rôzne obohatené a poskytujú tzv. skríženú ochranu aj proti ďalším typom HPV. Najnovšia vakcína Gardasil9 vytvára hladiny protilátok dokonca proti 9 najčastejším typom HPV.

Pri každej očkovanej žene riziko vzniku rakoviny krčka maternice výrazne klesá. Napriek očkovaniu sa však rakovina môže objaviť, keďže vakcína nie je obranou proti všetkým typom HPV. Je teda nevyhnutné, aby žena podstupovala naďalej pravidelné gynekologické prehliadky. Len kombinácia očkovania a pravidelných kontrol, je tou najspoľahlivejšou metódou, ako predísť tak vážnemu ochoreniu, akým rakovina, bezpochyby, je.

Očkovanie detí vykonáva pediater, popr. detský gynekológ alebo špecializované centrá.

Očkovacia látka sa nepoužíva na liečbu ochorení súvisiacich s HPV. Očkovacia látka nemá žiadny účinok u jedincov, ktorí už majú pretrvávajúcu infekciu alebo ochorenie súvisiace s ktorýmkoľvek typom HPV v očkovacej látke. Jedincov, ktorí už sú infikovaní (nakazení) jedným alebo viacerými vakcínovými typmi HPV, však môže táto očkovacia látka stále chrániť pred ochoreniami súvisiacimi s inými typmi HPV obsiahnutými v očkovacej látke. Očkovacia látka nemôže spôsobiť ochorenia súvisiace s HPV.

Viac o krčku maternice na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.klinikazdravi.cz/Abeceda-zdravi/Delozni-cipek-a-co-o-nem-vime-310202
  2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
  3. http://www.symptomy.cz/kontrola-delozniho-cipku
  4. http://gyn.cz/tree.php?up=260
  5. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
  6. http://www.konizace-ostrava.cz/zakrokovy-sal/prekancerozy-a-hpv/
  7. https://www.webmd.com/women/
  8. https://is.muni.cz/th/85067/prif_b/cela.pdf
  9. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rakovina-delozniho-cipku
  10. http://hpvinfo.cz
  11. https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/gardasil-9-injekcna-suspenzia-v-napl-striekacke-85395...

Použité zdroje obrázkov

  1. https://www.webmd.com/women/
  2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
  3. https://www.symptomy.cz/nemoc/rakovina-delozniho-cipku
  4. https://goo.gl/dnvcLW
  5. http://www.gynprenatal.cz

Hodnotenia a skúsenosti s rakovinou krčka maternice

Máš skúsenosť s rakovinou krčka maternice?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke