Menštruačné bolesti

Menštruačné bolesti, odborne nazývané tiež ako dysmenorea, sprevádza každý mesiac v rámci menštruačného cyklu takmer každú z nás. Bolesť je vec veľmi subjektívna a každá žena ju samozrejme znáša inak. Menštruačné bolesti sa tiež u každej ženy prejavujú s inou intenzitou a trvajú inak dlho. Môžete ich vnímať len okrajovo a ani nepotrebovať žiadne lieky na utíšenie bolesti, ale môžu vás pokojne absolútne paralizovať a znemožniť vám aj výkon bežných denných úkonov. Poďte sa pozrieť na to, čo môže byť ich príčinou, akým spôsobom im predchádzať a ako sa proti nim môžete účinne brániť.

Bolesť sa objavuje väčšinou 1 - 2 dni pred krvácaním. Trvať môže rôzne dlho. V niektorých prípadoch vymizne v okamihu, keď sa dostaví krvácanie, inokedy môže ešte pár dní pretrvávať. Existujú ale aj ženy, ktoré bolesti sprevádzajú počas celej menštruačnej fázy. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti podbruška a bedier, môže ale zasahovať až do polovice chrbta a hornej časti stehien. Sprevádzať ju môžu tiež nevoľnosť, žalúdok tzv. na vode, hnačky alebo aj zvracanie.

To, akým spôsobom vás osobne ovplyvňuje menštruačná bolesť je z veľkej časti dané aj psychicky. A nejde len o prah bolesti (jedná sa o veľmi subjektívny pocit vnímania bolesti), ale najmä o to, akým spôsobom vás na toto obdobie pripravila vaša matka (prípadne žena, ktorá na vás mala v období začiatku puberty vplyv) a akým spôsobom vnímala priebeh menštruačného cyklu ona. Ak bolo vo vašej rodine zvykom o menštruácii otvorene hovoriť, nerobiť z nej tzv. "strašiaka" a všetko na túto tému otvorene riešiť, je váš prístup k tejto téme z veľkej časti pozitívne ovplyvnený a vnímanie menštruácie ako "problému" je minimálne. Tým môže byť ovplyvnené tiež vnímanie bolesti, ktorá je s menštruáciou spojená. Vy ako matka môžete do budúcnosti pre svoju dcéru urobiť to, že s ňou všetky otázky týkajúce sa menštruácie budete riešiť na rovinu a všetko do detailu vysvetlíte. A tiež to, že nebudete pred dcérou každý mesiac prehnane riešiť to, že máte bolesti. Samozrejme - ak je to len trochu možné. Aj váš prístup k bolesti ako takej totiž vašu dcéru do budúcnosti ovplyvní.

Príčiny menštruačných bolestí

Dysmenorea sa obvykle rozdeľuje na primárnu a sekundárnu.

Hormonálna antikoncepcia Primárne dysmenorea sa najčastejšie vyskytuje u mladých dievčat do prvého pôrodu. Na svedomí ju má zvýšená hladina prostagladínov. Prostagladíny sú hormóny, ktoré sa tvoria takmer vo všetkých orgánoch tela. Ovplyvňujú ich prekrvenie, zrážanie krvi, majú svoju funkciu v imunitných a protizápalových procesoch. V rámci maternice ovplyvňujú jej sťahy a pri menštruačnom cykle pomáhajú odlučovaniu endometria (odlupovanie starej steny maternice). Ak pracujú prostagladínov príliš, dochádza pri odlučovaní endometria k dlhodobému kŕčovitému stiahnutiu maternicovej steny a tým vzniká bolesť.

Odstránenie primárnej dysmenorey môže váš gynekológ riešiť predpísaním hormonálnej antikoncepcie alebo odporúčaním hormonálneho telieska. Umelo sa tak upravia hormóny dodávané do vašich ženských orgánov a kŕčovité bolestivé stavy pominú.

Sekundárnac dysmenorea sa vo väčšom množstve týka žien po 30. roku veku, môže sa ale objaviť aj skôr. Situácia, kedy vás niečo bolí, by vždy mala byť vztýčeným prstom, kedy si musíme povedať, že sa niečo deje. Rovnaké je to aj v prípade bolestivej menštruácie. To, že ide o sekundárnu dysmenoreu môžete spoznať podľa nasledujúcich príznakov:

  • vaša menštruácia začala byť bolestivá, aj keď predtým nebývala,
  • vaša menštruácia je veľmi bolestivá, skôr bolestivá bola, ale menej,
  • krvácate viac ako obvykle,
  • výtok, ktorý nie je obvyklý a vyskytuje sa aj mimo krvácania,

Ak sa v opise sekundárnej dysmenorey nájdete, objednajte sa čo najskôr k svojmu gynekológovi. Na vine menštruačných bolestí môže byť z veľkej časti niektoré z nasledujúcich ochorení:

Endometrióza

V prípade endometriózy sú bolesti naozaj veľké a ženu môžu často až paralizovat a znemožniť jej bežné denné fungovanie. Prirodzenou funkciou sliznice maternice ja sa v každom menštruačnom cykle po odlúčení krvácaním obnovovať. Endometrióza v skutočnosti znamená to, že vaša sliznica maternice prerastá aj na iných miestach, než na stenách maternice. Pri endometrióze sa ostrovčeky maternicovej sliznice objavujú najčastejšie v svalovine maternice, na krčku, na pošve, vo vaječníkoch, ale aj v tzv. Douglasovom priestore (priestor medzi maternicou a konečníkom). Tieto nechcené ostrovčeky maternicovej sliznice väčšinou vyvolávajú veľmi silné menštruačné bolesti, ale nielen tie. Môžu sa objaviť aj bolesti pri pohlavnom styku.

Výskyt endometriózy môže s presnosťou najlepšie určiť váš lekár, a to najčastejšie laparoskopicky5. Čo znamená, že dôjde k zavedeniu tzv. Verresovej ihly, ktorou je do dutiny brušnej dopravený oxid uhličitý. Brucho sa tým nafúkne a je pripravená cesta pre prienik kamery pupkom. Zároveň sa nafúknutím brucha zväčší priestor a viditeľnosť pre prehliadnutie oblastí, ktoré sú potrebné. Toto vyšetrenie sa vykonáva v celkovej narkóze pacientky. Toto vyšetrenie nielen že môže endometriózu potvrdiť alebo vyvrátiť, ale dá lekárom tiež odpoveď na to, v akom množstve a kde sa sliznica maternice nachádza. Viac informácií si o laparoskopii v gynekológii môžete prečítať na webových stránkach Gynekologická laparoskopia.

Spôsoby liečenia endometriózy sú dva a v každom prípade o nich rozhoduje váš lekár. Prvý sa používa najmä v prípade, že ložiská nie sú príliš rozšírené a nie sú veľké. V tom okamihu pristúpi lekár pravdepodobne k hormonálnej liečbe. V takom prípade sa môže jednať aj o obyčajné predpísanie hormonálnej antikoncepcie4, ktorá práve ovplyvňuje a znižuje hormonálnu stimuláciu ložísk endometriózy a tým sa začnú ložiská zmenšovať, až mnohokrát vymiznú.

Klasická hormonálna liečba potom zahŕňa užívanie hormónov, ktoré blokujú hypofýzu, aby nevyplavovali z vaječníkov hormóny (estrogény) a dochádza k zastaveniu pravidelnej obmeny maternicovej výstelky. Prakticky vás uvedie na hormonálnu hranicu žien v prechode. S tým súvisia aj nežiaduce účinky - strata menštruácie, zmeny nálad, migrény6, návaly, poruchy spánku. Táto liečba trvá zvyčajne 3 - 6 mesiacov a spoločne s ňou aj po nejakej dobe vymiznú aj nežiaduce účinky. Má veľmi vysoké percento (asi 75 - 90%) úspešnosti. Bohužiaľ sa ale endometrióza u určitého percenta pacientok po hormonálnej liečbe vracia.

Druhý spôsob je chirurgické odstránenie endometria z postihnutých oblastí. Táto metóda sa používa najmä u väčšieho výskytu alebo v pokročilejších fázach ochorenia.

Výskyt myómov

Myóm sa vyskytujú vo svalovej vrstve maternice (v tzv. myometriu) a zvyčajne majú guľovitý alebo pologuľovitý tvar. Bývajú tiež označované ako nezhubné nádory alebo fibroidy, leiomyómy, leiomyomaty. Dorastať môžu až do priemeru 6 centimetrov.

Príčina ich vzniku nie je odborníkom úplne jasná. Väčšinou sa môžete stretnúť s nasledujúcimi:

  • vek - čím ste staršia, tým je vznik myómov pravdepodobnejší, hranicou je potom prechod do menopauzy,
  • počet detí - myómy sa vyskytujú skôr u žien, ktoré ešte nerodili, s každým ďalším potomkom sa potom riziko vzniku myómov znižuje,
  • rodinná anamnéza - rovnako ako mnoho iných ochorení sú aj myómy čiastočne zaťažené genetikou, teda ak sa u vás v rodine vyskytujú, mali by ste zbystriť,
  • obezita - čím vyššia máte tzv. BMI, tým vyššia je aj pravdepodobnosť ich výskytu, ľudsky povedané - čím je vaša nadváha vyššia, tým vyššia je aj šanca na výskyt myómu,
  • životný štýl - čím zdravší životný štýl (pestrá a vyvážená strava, dostatok pohybu atď.), tým menšia je šanca, že sa s myómami vo svojom živote stretnete.

V prípade, že sa vo svojom živote s myómami stretnete, odporučí vám váš lekár samozrejme vhodnú liečbu. V niektorých prípadoch môže pomôcť hormonálna antikoncepcia alebo zavedenie vnútromaternicového telieska14, v iných (ak je lekár vyhodnotí ako závažnejšie) môže odporučiť chirurgické odstránenie, ktoré sa najčastejšie vykonáva laparoskopicky. Pomôcť mu ale môžete tiež bylinkami. Pár receptov nájdete nižšie:

Ženský bylinný čaj

Bylinky: 1 čajová lyžička alechemilky1, 1 čajová lyžička rebríčka, 1 lyžička žihľavy, 1 lyžička maliníku.
Maliník
Postup: Uvedené bylinky zmiešajte do sitka na čaj a prelejte 250 ml vriacej vody. Nechajte 10 minút prikryté lúhovať. Bylinky preceďte a výsledok si vychutnajte. Čaj ideálne nedosladzujte (určite sa pokúste vyhnúť cukru všeobecne), prípadne voľte med. Každý deň si dajte hrnček, počas asi 6 týždňov.

Popis obrázku: Maliník je považovaný za veľkého pomocníka

Rovnako ako popíjanie čaju, môže vašu liečbu podporiť tzv. sedací kúpeľ. Všimnite si, že sú v ňom podobné bylinky, ako v čaji. Tie majú totiž blahodarný vplyv práve na ženské pohlavné orgány.

Sedací kúpeľ

Bylinky: 2 polievkové lyžice myšieho chvosta, 1 hrsť alchemilky, 2 lyžice harmančeka, 1 polievková lyžica maliníku, 1 polievková lyžica drvenej dubovej kôry.
Postup: Bylinky zmiešajte a dajte do hrnca. Prelejte litrom vriacej vody a hrniec zakryte. Takto nechajte 20 minút odstáť a bylinky poriadne vylúhovať. Následne preceďte do lavóra alebo napr. do detskej vaničky. Do kúpeľa sa usaďte na asi 10 minút. Ak je vám teplota akokoľvek nepríjemná (rozumejte studená), pokojne si prilejte teplú vodu, aby vám pobyt v nej bol príjemný a hlavne - aby ste ešte neprechladli! Kúpeľ si zopakujte 4x v týždni počas asi 3 mesiacov. Je perfektné, ak ju doplníte popíjaním vyššie uvedeného čaju.

Pamätajte, že základom boja so sekundárnou dysmenoreou je vždy návšteva vášho ženského lekára. Samozrejmosťou je tiež nevynechávať každoročnú gynekologickú prehliadku. Práve na tej môže váš gynekológ odhaliť veľa možných problémov ešte pred tým, než stihnú vypuknúť v tzv. plnej paráde. A nech už aktuálne bojujete s akoukoľvek menštruačné bolesťou, určite sa vám bude hodiť niekoľko tipov, ako si od nej uľaviť.

Ako si uľaviť od bolesti?

Možností, ako sa popasovať s menštruačnými bolesťami existuje niekoľko. Prvá (a vôbec najčastejšia) je pomocou medikamentov (liekov). Ak je vám až nezdravo povedomá veta "Baby, nemáte náhodou ibáč? Ja som to dnes dostala.", patríte tak k veľkému množstvu žien, ktoré si od bolesti uľavujú pomocou liekov. Najčastejšie sú to lieky s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu. Oba totiž majú ten "dar", že bojujú nielen s teplotou (áno, pravdepodobne ich poznáte zo situácií, kedy chcete zraziť teplotu u drobcov), ale aj s rôznymi typmi bolestí, vrátane tých menštruačných.

Ak sa medikamentom chcete vyhýbať, ale bolesť sa každý mesiac dostavuje znovu a znovu, skúste niektorý z nasledujúcich tipov:

Čaj z maliníka

S maliníkom ste sa zrejme stretli v období tehotenstva, kedy sa ženám odporúča kvôli lepšiemu otvoreniu, ako taká "príprava" na pôrod. V tejto chvíli môže vašim ženským orgánom pomôcť aj od menštruačných bolestí. Ako bonus pre vás - obsahuje vápnik, ktorý je dobrý na kosti a ako prevencia osteoporózy (rednutie kostí), choroby, ktorá sa často týka práve nás žien. Stačí si v období začiatku menštruácie nechať 10 minút vylúhovať polievkovú lyžicu tejto zázračnej bylinky v hrnčeku (cca 250 ml) a popíjať. Pokojne zopakujte 2x - 3x denne.

Harmančekový čaj

"Pred harmančekom zlož klobúk, pred bazou si kľakni." Obe byliny sú v známom českom porekadle propagované, a rozhodne právom. Pri úľave od menštruačných bolestí vám ale lepšie poslúži práve harmanček. S vypitím harmančekového čaju sa v našom tele zvyšuje hladina glycínu - aminokyseliny, ktorá pôsobí proti svalovým kŕčom. A ako vieme - vďaka prostagladínom sa v maternici odohrávajú práve kŕčové stavy. Čaj z harmančeka získate veľmi jednoducho - vriacou vodou prelejte 1 polievkovú lyžicu sušeného harmančeka a nechajte 10 minút odstáť. Pite scedené. A alebo si jednoducho kúpte vreckovou variantu.
Harmanček

Teplo

Dôkazná sila tepla pri zmiernení menštruačných bolestí je neodškriepiteľná. Bola dokázaná tzv. Texaským pokusom, kedy sa na 84 dobrovoľníčkach skúmali účinky tepla, placebo látky (látka, ktorá sa tvári ako liek, ale nemá žiadne liečivé účinky) a ibuprofénu. Je dokázané, že teplo pôsobí na dysmenoreu rovnako ako ibuprofén. Voliť môžete medzi praktickou ohrievacou fľašou, teplou vaňou alebo napríklad nahrievacím vankúšikom na boľavé brušká bábätiek. Možností je veľa, záleží len na vás, ktorú si vyberiete. Zdroj tepla potom jednoducho priložte na boľavé miesto a užite si úľavu, ktorú vám to prinesie.
Teplo

Pohybu zdar!

Iste ste už počuli, že pohybom sa v tele tvoria endorfíny. Endorfíny sú často označované ako hormóny šťastia, ktoré nielen že vám spôsobujú blažený pocit napr. počas cvičenia, ale tiež pomáhajú telu vyrovnať sa s bolesťou ako takou. A práve preto nám môžu pomôcť aj v boji s menštruačnou bolesťou. Samozrejme sa vám asi nechce zabehnúť maratón, ale svižná prechádzka na čerstvom vzduchu ešte nikoho nezabila.

Vhodné je tiež cvičiť tzv. mačací chrbát. Kľaknite si na zem a rukami sa oprite, teda idete tzv. "na všetky štyri". S nádychom uvoľníte brucho, prehnite sa v chrbte a zdvihnete hlavu. 5x predýchajte a počas posledného výdychu zaguľatíte chrbát a stiahnete brušné svaly, hlava sa prikláňa k zemi. Tento cvik si zopakujte 10x v dvoch sériách s chvíľkou odpočinku medzi nimi. Uvidíte, či na vás zafunguje a uľaví sa vám.

Video: Ako cvičiť mačičku?

Prevenciou proti menštruačným bolestiam

Menštruačným bolestiam je možné predchádzať tiež prevenciou. Tiež celkovou zmenou životného štýlu môžete docieliť to, že dysmenorea ustúpi a vy sa budete cítiť (celkovo) zase o niečo lepšie. Čo pre to teda môžete urobiť?

  • Úprava jedálnička - vylúčenie (alebo aspoň obmedzenie) cukrov, bielej múky, zaradenie väčšieho množstva čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnných potravín a pod.
  • Byť aktívny - ideálne je akýkoľvek pohyb aspoň niekoľkokrát do týždňa, často ale pomôže aj len vynechať jazdu autobusom a prejsť sa pešo, nepoužívať výťah ale schody a podobné drobné úpravy, ktoré vám pomôžu sa trochu rozhýbať.
  • Piť dostatok tekutín - teda skutočných a vhodných tekutín, najlepšie čistej a neperlivej vody, občas prestriedaných napr. bylinkovým, zeleným (lepšie sypaným než vreckovým) čajom a obmedzením (najlepšie vynechaním) sladených limonád, energy drinkov a nadmiery kávy.
  • Vyhnúť sa väčšej miere alkoholu - je jasné, že pohárik vína vás večer nezabije, rozhodne by ale nemal mať objem jedného litra.
  • Prestať fajčiť.
  • Vedieť oddychovať a nájsť si čas na seba - vyhradiť si nejaký čas sama pre seba a pre svoju duševnú hygienu, či už s knižkou alebo s čímkoľvek, čo máte rady.

V okamihu, keď sa začnete cítiť celkovo lepšie, bude vaše telo (a duša) tiež lepšie znášať menštruačné bolesti, až možno aj úplne vymiznú.

Viac o menštruačných bolestiach na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.gynekologicka-laparoskopie.cz/
  2. http://www.endometrioza.cz/jak-se-leci.php
  3. http://lecbamyomu.cz/co-jsou-myomy/
  4. http://ebn.bmj.com/content/4/4/113.full

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/prášky-antikoncepčné-tabletky-1354782/
  2. https://pixabay.com/sk/harmanček-kvety-harmančeka-335646/
  3. https://pixabay.com/sk/termofor-posteľ-teplý-1739936/

Hodnotenia a skúsenosti s menštruačnými bolesťami

Máš skúsenosť s menštruačnými bolesťami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke