Ako si zlepšiť vzťah s mladšou sestrou?

Zodpovedané
29. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Mám 21 rokov, sestra bude mať 11. Keď bola malá, tak sme mali dobrý vzťah, bavila som sa s ňou, starala sa o ňu. No teraz je to úplne výmene. Keď sa s ňou chcem porozprávať, tak nemáme o čom.

Buď sa nazlostí, alebo je to blbé a trápne. Nechcem, aby ma brala ako rodiča ale ako kamarátku a že mi môže povedať všetko. Viem spravila som chybu a je mi to ľúto, ale prečítala som si jej denník, kde napísala, že som otravná že prečo stále chodím k nej do izby. Nazvala ma ako mrchu (bitch, narodila sa v Anglicku, kde sme bývali). Veľmi ma to zabolelo.

Snažím s ňou komunikovať, ale stále to skončí do 5 minút. Mamke nechcem hovoriť, že čo som čítala, aby potom to nenarušilo náš vzťah ešte viac a nebude mi dôverovať.

Mám tomu nechať čas?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

prílišný záujem v nej zjavne vzbudzuje negatívny postoj voči Vám a vďaka vekovému rozdielu, môžete naozaj pôsobiť viac ako priveľmi dospelá. Tým ako hovoríte, že ste sa o ňu starala, keď bola mladšia sa to ešte zvýrazní.

Presne ako píšete, nechajte tomu času, zvoľníte a nechajte ju vyhľadať Vás, keď bude mať záujem o kontakt.

Je vo veku, kedy sa začína vyhradzovať voči okoliu a meniť svoju identitu, je to tak v poriadku a verím, že časom zase nájdete spoločnú reč a obnovíte vzťah.

A odporúčam Vám preskúmať vlastné postoje a pocity, čo od nej vyžadujete a očakávate? Je mladšia sestra a predstava kamarátstva je určite fajn, ale niekedy musíte ísť každí svojou cestou aby ste sa mohli zase stretnúť.

Skúste aj vy sa viac venovať sebe a svojmu okruhu známym.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/