Keď 8-mesačné dieťa štvornožkuje, nôžky nemá uložené pekne v línii pozdĺžne. Čo s tým?

Zodpovedané
8. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa opýtať na vývoj môjho dieťaťa. Čoskoro bude mať 8 mesiacov a už cca 2 mesiace štvornožkuje, sedí bez opory s nôžkami vystretými pred sebou. Aktuálne sa už cca 3 týždne cez rytiera stavia na nôžky a stojí pri nábytku. Keď štvornožkuje, nôžky nemá uložené pekne v línii pozdĺžne ako lýtka, avšak v členkoch ich vytáča smerom von. Keď sa stavia na nôžky, tak chodidlá vytáča do strán. Nerobí takto vždy, ale dosť často.

Čo s tým?

Zatiaľ sa to snažíme doma korigovať tak, že jej nôžky upravujeme, ale tiež sa to nedá stále za ňou všade loziť celý deň.

Aké cviky nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

lezenie po štyroch vo veku Vášho dieťaťa je dobrou prípravou kostry a svalstva na samostatnú chôdzu. Ide tu najmä o aktiváciu diagonálnych svalových reťazcov trupu. Ako spomínate, Vaše dieťa už dokáže siahať nahor a dostávať sa do samostatného stoja.

Je dôležité, aby dieťa štvornožkovalo aspoň dva mesiace, nakoľko dochádza k prepájaniu pravej a ľavej hemisféry mozgu.

Pri tom, ako sa dieťa stavia cez rytiera je žiadúce, aby nohy boli v jednej línii, špičky smerovali viacmenej vpred. Dieťa je potrebné naprávať. Chápem, že to nie je reálne stále. Skúste si to prípadne rozdeliť vo dvojici každý deň 40 minút, kedy budete s dieťatkom pracovať. Výsledok sa môže dostaviť neskôr, napríklad po dvoch týždňoch intenzívnej práce. Stimulovať u deiťaťa v tomto veku cielený pohyb je pre laika náročné a zvyčajne sa v prípade patologických vzorcov obraciame na Vojtovú metodiku.

Odporúčam však dieťatko naprávať a nechať mu určitý čas. Ak však máte pocit, že by ste túto záležitosť mali riešiť, odporúčam Vám navštíviť fyzioterapeuta, ktorý sa špecializuje na deti v tomto veku. Po vyšetrení a zhodnotení stavu by Vám ukázal konrétne cviky - ak to bude nutné.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk