Čo mohlo spôsobiť nerovnomerný rast končatín u 8-ročného syna?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

8-ročnému synovi zistili, že má ľavú nohu o 1 cm kratšiu ako pravú. V dôsledku toho má skoliózu v dolnej časti chrbta.

Čo mohlo spôsobiť nerovnomerný rast končatín?

Čo môžeme spraviť, aby sa rozdiel nezväčšoval?

Čo vieme v tomto prípade dosiahnuť cvičením?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčiny vzniku kratšej končatiny môžu byť vrodené alebo získané. Môže ich spôsobiť prekonanie úrazu, dedičnosť, porucha vývoja v tehotenstve, komplikovaný pôrod, poruchy hormonálneho systému, porucha metabolizmu, infekcia, zápalové ochorenie, či neprimerané preťaženie.

Liečba kratšej končatiny môže byť konzervatívna alebo operačná. Operačné riešenie je možné v prípade, ak rozdiel v dĺžke prevyšuje 4 cm. Nechirurgické riešenie problému spočíva v nosení podpätníkov/vložiek, prípadne nadrobenie vyššej podošvy na topánke. Na Slovensku sa úprava obuvi považuje za dostatočné riešenie problému kratšej končatiny do 4 cm.

V dôsledku kratšej končatiny mohlo u Vášho syna dôjsť ku svalovej dysbalancii, deformitám chrbtice, panvy, či kĺbov. Ako spomínate vyššie, Váš syn trpí skoliózou, ktorú je nutné čím skôr podchytiť a riešiť. Samotný rozdiel v dĺžke končatín treba dorovnať podpätenkou. Ďaľej sa treba venovať vzniknutým deformitám tak, aby sa do budúcna nezhoršovali, aby mal Váš syn pevný a kvalitný základ.

Preto odporúčam nasledovať rady fyzioterapeuta podľa stavu pohybového aparátu Vášho syna. Fyzioterapia je v takýchto prípadoch špecifická a musí byť individuálna. Fyzioterapeut by Vás mal naučiť správnu techniku prevedenia cvikov, polohovania, školu chrbta, správne nastavenie pracovného prostredia a podobne. Tak, aby ste nadobudnuté vedomosti so synom vedeli využívať počas bežných dní, aby ste vplyv kratšej končatiny na pohybový aparát čo možno najviac eliminovali.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk