Ako prebieha vyšetrenie pohybového aparátu u druháka?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

môj syn je druhák na základnej škole a začal ho bolieť chrbát.

Ako prebieha vyšetrenie pohybového aparátu?

Myslíte si, že vyšetrenie zvládne?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesti chrbtice v tak skorom veku je nevyhnutné riešiť, zistiť príčinu bolestí a nastaviť potrebnú liečbu. U detí v rannom školskom veku veľmi často pozorujeme nesprávne držanie tela, hyperkyfózu hrudnej chrbtice, hyperlordózu driekovej chrbtice, skoliotické držanie tela. Dieťa prechádza z aktívneho životného štýlu na sedavý spôsob, kedy v škole začína sedieť 4-5-6 hodín denne v školskej lavici a neskôr pri domácich úlohách.

Odporúčame navštíviť odborníka - pediatra s odporúčaním na ortopéda/fyzioterapeuta. Vyšetrenie chrbtice je vykonávané aspekciou - pohľadom. Dieťa vyšetrenie chrbtice určite zvládne, nie je bolestivé ani nijako náročné.

Na našej klinike tiež ponúkame vyšetrenie na prístroji Diers, ktoré je neinvazívne a prebieha pod vedením fyzioterapeuta. Výsledkom je 3D zobrazenie chbrtice, prípadne 4D zobrazenie chrbtice v chôdzi. Ponúka tiež vyobrazenie chôdze, jej odchýlok od normy a podobne. Vyšetrenie nie je zdĺhavé, no má veľku výpovednú hodnotu pre dalšiu prácu s dieťaťom/klientom. Nakoľko pri vyšetrení nedochádza k ožareniu klienta, je toto vyšetrenie možné opakovať v rôznych časových intervaloch a kontrolovať tak stav chrbtice pravidelne.

Okrem vyšetrenia chrbtice odporúčame zabezpečiť správne nastavené pracovné prostredie, pasívny sed striedať aktívnym. Do bežného dňa zaradiť kvalitne a technicky správne prevedené zdravotné cvičenia. Zabezpečiť dieťaťu aktívny životný štýl.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk