Ako odstrániť zlozvyk - chodenie po špičkách?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

naša 6-ročná dcéra chodieva ako keby po špičkách, či už naboso alebo v topánkach.

Môžeme urobiť niečo preto, aby sme odstránili tento zlozvyk?

Ďakujem

Dobrý deň,

chôdza po špičkách môže mať rôzne príčiny. Vo veku 6 rokov je považovaná za záležitosť, ktorú je potrebné riešiť. Nakoľko príčiny môžu byť rôzne, odporúčam Vám navštíviť pediatra s odporúčaním na ortopéda, prípadne neurológa. Nerada by som Vám zbytočne vypisovala možné diagnózy, ktoré sú skôr vzácne. Nemusí to byť nič závažné. Môže postačiť intervencia fyzioterapeuta, ktorý Vášmu dieťaťu pomôže dostať pohybový aparát do rovnováhy. Avšak je dobré absolvovať vyšetrenia pre vylúčenie iných diagnóz.

Dlhodobá chôdza po špičkách môže spôsobiť stuhnutie achylovej šlachy, skrátenie väzív a lýtkových svalov, ktoré nohu "nepustia" do správnej polohy pri chôdzi. Tento stav môže negatívne ovplyvňovať aj kolenné kĺby a driekovú chrbticu. Spôsobuje zhoršenú rovnováhu a koordináciu pohybov, čím sa zvyšuje riziko pádu a úrazov. Dieťa môže mať problém obuť si napríklad korčule, či zúčastňovať sa pohybových aktivít s rovesníkmi.

Dôležité je však nájsť príčinu špičkovania, ktorá môže byť rôzna. Liečba tohto nesprávneho stereotypu je individuálna. Mala by prebiehať pod dozorom fyzioterpauta, ktorý pracuje s prihliadnutím na vek dieťaťa, príčinu a závažnosť aktuálneho stavu.

Z Vašej strany môžete zdravú chôdzu podporiť motiváciou dieťaťa ku chôdzi naboso v prirodzenom porstredí - ideálne vonku po nerovnomernom a rôznorodom povrchu. Na rovnej podlahe v byte to nemá veľký význam. Ak navštívite fyzioterapeuta, ten Vám poskytne konrétne rady a návody na správne prevedenie cvikov/masáž chodidiel a podobne.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk