9-mesačná dcéra nesedí a ani neštvornožkuje. Treba navštíviť fyzioterapeuta?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

naša 9-mesačná dcéra síce zdvíha zadok a snaží sa ako keby plaziť ako ranený vojak, ale nesedí a ani neštvornožkuje. Pokusy o plazenie tam sú, pivotuje do oboch strán.

Treba navštíviť fyzio, alebo jej máme dať čas?

Naša pediatrička nám na to na poradni nič nepovedala.

Ďakujem

Dobrý deň,

verím, že pediatrička po osobnom vyšetrení dokázala zdravotný stav dieťatka zhodnotiť správne.

V 9. mesiaci by dieťa malo zvládnuť lozenie po štyroch aj priamy sed, do ktorého by sa malo v zhruba od 8. mesiaca dostávať cez šikmý sed. Záleží tiež, či sa nachádza na začiatku alebo na konci 9. mesiaca. Týždne sú u takéhoto bábätka veľmi psychomotoricky "prínosné." A zvlášť 9. mesiac je mesiac nemalých pokrokov.

I napriek tomu by som Vám odporučila navštíviť fyzioterapeuta, ktorý sa venuje deťom v tomto veku. Ideálne odborníka, ktorý sa venuje Vojtovej metodike. V prípade potreby Vám poradí ohľadom ďalšieho postupu.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk