Po akom čase je možné zopakovať rhinoplastiku?

Zodpovedané
10. apr 2024

Dobrý deň,

absolvovala som rhinoplastiku.

Po akom čase je možné zákrok znovu zopakovať?

Doktor mi odstránil len hrb a nejako pozabudol vyrovnať nos.

Ďakujem

Dobrý deň,

každá operácia sa dá zopakovať aj o 24 hodín. Z hľadiska zdravotného rizika je podstatný len Váš zdravotný stav, krvné straty, stav orgánov a tkanív...

Pri každej operácii a najmä v plastickej chirurgii je podstatný aj estetický výsledok v zmysle očakávaní. Estetický výsledok ovplyvňuje veľa faktorov vrátane opuchu a vyzrievania jazvového tkaniva nielen na koži ale aj vnútri.

Jazvy "nemajú v láske" príliš včasné zásahy. Môže to viesť ku neprimerane mohutnej jazvovej prestavbe operovanej oblasti, čo pokazí najmä estetický, niekedy aj funkčný výsledok.

Vo všeobecnosti považujeme 12 mesiacov za dostačujúci čas od operácie. Riadiť sa môžeme aj zmäknutím, prípadne zblednutím jaziev. Tkanivá by už nemali výraznejšie opúchať pri aktivitách alebo ráno po zobudení.

Čo sa týka "zabudnutia" chirurgom. Pri operácii sa postupuje podľa záverov osobnej konzultácie na dohodnutom postupe. Ak ste sa na chrbáte nosa konkrétne nedohodli, nemôžete to nárokovať od chirurga. Niekedy sa aj pri operácii vyskytnú situácie, kedy dohodnutý postup zmeníme, aby sa zabránilo inej komplikácii alebo problému, ktorý sme pred operáciou nevedeli predpokladať. Základ je neublížiť. Aj pri operácii nosa sú situácie, kedy sa "hrb" neodstráni, pretože by to mohlo viesť ku kolapsu nosa. Sú to špecifické prípady, ktoré tu nie je priestor podrobnejšie rozoberať.