Je možné spomaliť, resp. zastaviť vývoj kapsulárnej kontraktúry po augmentácii?

Zodpovedané
30. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Je možné spomaliť, resp. zastaviť vývoj kapsulárnej kontraktúry po augmentácii v prvých štádiach kontraktúry?

Môže kapsulárna kontraktúra nižšieho stupňa pretrvávať dlhé roky bez zhoršenia a bez zásahu chirurga?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

kapsulárna kontraktúra je stvrdnutie jazvy okolo implantátov, ktorá vzniká zvyčajne po rokoch od operácie, často len na 1 strane a nemá rovnaký priebeh a ani rovnakú príčinu vo všetkých prípadoch.

Odborníci sa stále nevedia úplne zhodnúť na príčine vzniku. Asi len na tom, že sa jedná o viacero príčin v rôznom rozsahu.

Vieme, že tvorba tuhej jazvy je prirodzená reakcia organizmu na cudzí materiál. Proces prebieha cez aktiváciu nešpecifickej imunity aktiváciou histiocytov, mastocytov, makrofágov.

Veľmi pravdepodobná sa zdá teória reakcie na mikroorganizmy, dostať sa ku implantátu môžu nielen pri operácii, ale aj krvou napríklad pri ošetrení zubov a podobne.
To ale nevysvetľuje všetky prípady, niekedy sa žiaden mikroorganizmus v kapsule nedokáže. Kapsulárna kontraktúra v takom prípade môže vzniknúť ako reakcia na traumu alebo chronické dráždenie.

Aj to sú samozrejme len dohady.

Už v minulosti boli pokusy s aplikáciou masáží, polarizovaného svetla ( Biolampa ), liekov na dekativáciu imunitnej odpovede ( Zafirlukast, Roxatidin a iné ) S popisovanou úspešnosťou na úrovni 10-20%.

Nemám dostatok informácií (dát)aby som potvrdil, alebo vyvrátil účinnosť niektorej metódy.

Kapsulárna kontraktúra sa neprejavuje rovnako, zvyčajne je jej horší priebeh u chudých žien s väčšími implantátmi najmä vloženými pod prsnú žľazu. Nad príčinami
by sa dalo špekulovať( to je ale na dlhšiu debatu ).

Jednoznačnú odpoveď Vám teda nedám, odporúčam kontakt so svojim chirurgom. Určite bude pre Vás spoločne hľadať najlepšie riešenie. V mojej praxi je to na 90% operácia.

Jediný spôsob ako vylúčiť na 100% kapsulárnu kontraktúru do budúcnosti, je implantáty si nedať. Ale riziko kapsulárnej kontraktúry sa pohybuje do 10 rokov výrazne pod 10%.