Môže exekútor siahnuť na môj sporiaci účet v PSS, ktorý mám s bývalým manželom kvôli medziúveru?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

počas manželstva sme s bývalým manželom zobrali pôžičku v Prvej stavebnej sporiteľni. Bolo to pred 8 rokmi. Stavebný úver máme formou medziúveru, kde ja vkladám každý mesiac splátku na sporiaci účet v PSS a PSS si odtiaľ sťahuje úrok na medziúver. Pred 5 rokmi sme sa rozviedli a dohodou o vysporiadaní BSM som prevzala na seba tento úver v PSS. Oficiálne sa nedal vylúčiť bývalý manžel ako spoludlžník, nakoľko nemám druhého spoludlžníka na vymenu. Takže stále aj po rokoch figuruje na tomto úvere.

Dnes som sa dozvedela, že bývalý manžel si narobil po rozvode dlhy a má už aj exekúcie.

Mohol by exekútor siahnuť na môj sporiaci účet v PSS, ktorý mám ešte s bývalým manželom kvôli medziúveru?

Pracovníčka v PSS mi povedala, že by mohol na to siahnuť, aj keď to ja splácam a s jeho dlhmi nič nemám.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie celkom rozumiem vzniknutej situácii. Ak došlo k dohode o vyporiadaní BSM, podľa ktorej ste prevzala na seba úver, prepis dlžníka/spoludlžníka v PSS mal mať už len evidenčný charakter.

Ak prechod úveru z manželov na jednu osobu (Vás) podľa podmienok PSS nie je možný, je dohoda o vyporiadaní BSM v tejto časti neplatná. Exekútor v tom prípade môže siahnuť aj na prostriedky na sporiacom účte.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk