Matku mám v ústave a nie som schopná ústav platiť sama. Majú povinnosť platiť aj jej sestry?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

matku mám v ústave a nie som schopná platiť sama ten ústav.

Majú povinnosť aj jej sestry živiť ju a platiť za ústav?

Ďakujem

Dobrý deň,

v princípe platí, že ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov (čo sa zrejme vo Vašom prípade nebude aplikovať, keďže nepredpokladám, že by žili Vaši starí rodičia).

V takom prípade platí, že vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní. Inými slovami - ak by ste boli schopná preukázať pred súdom, že z objektívnych dôvodov nie ste schopná v plnej miere vyživovať svoju matku, mohla by táto vyživovacia povinnosť sčasti prejsť na jej sestry (ktoré by potom mohli byť zaviazané uhrádzať časť výživného podľa pomeru svojich schopností a možností).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk