Dala som synovi plnú moc a on sa vzdal dedičstva. Čo teraz?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

mali sme dedičské konanie po nebohom ockovi. Sme štyria súrodenci. Ja som ocka opatrovala a aj pohreb robila. Na dedičské konanie som nemohla ísť, tak som splnomocnila syna. Aj predtým som zavolala do notárskej kancelárie, že dedičstva sa nevzdávam a medzi nami súrodencami nedošlo k žiadnej dohode. Odpoveď som dostala: "Dobre tak bude sa deliť podľa zákona."

Dopadlo to však zle. Brat povedal, že deliť sa bude medzi nich troch a mňa z toho vynechali. Vraj ja som dostala dom a jednu záhradu. Lenže nikto z nich tam nepovedal, že čo koľko od rodičov dostal a najmä ten brat v centre dediny veľký pozemok aj peniaze. Pred dvomi rokmi mu otec dal kravu. Rodičia sa narobili a pomáhali, keď staval dom. Práve ten brat, čo mal k otcovi 500 metrov, tak ten neprišiel k nemu pol roka pred jeho smrťou. Prišiel až posledný týždeň na moje naliehanie.

Pred rokom pre veľkou nocou išiel otec k nemu, lebo chcel mu povedať čo ho trápi a povedal mu pravdu, tak doslova vyhnal otca zo svojho domu. A otec sa veľmi trápil plakal, že koľko sa deťom narobil natrápil a neprídu k nemu. Len som ho rozhovárala.

39 parciel si rozdelili medzi sebou a môjho syna doslova donútili podpísať, že sa vzdávame. Som presvedčená o tom, že to bolo dopredu s notárom dohodnuté a zmanipulované, lebo brat má kopec známosti.

Prečo nebolo dedičské konanie blízko nášho bydliska?

Veď 15 km tu je notár, aj 20 km ďalší notár, ale až 50 km ďalej. Notár neopomnul nič, že kto sa o ocka postaral a ani kto robil pohreb. O tom žiadna zmienka. Jednoducho dal na bratove slová a bolo všetko spravené. Nikto sa z nich nepriznal, čo rodičia im dali.
Dedičské konanie bolo 18.3.2024. Rozhodnutie ešte neprišlo.

Čo mám robiť?

Ani mi nejde o tie pozemky, ale o tú spravodlivosť. To má najviac bolí. Keď som po mamke mala pridelené lesy a ja som sa vzdala v prospech bratov a oni tak teraz so mnou vybabrali.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uvedomiť si, že na konanie o dedičstve je miestne príslušný súd, v ktorého obvode mal poručiteľ v čase smrti adresu trvalého pobytu, alebo v obvode ktorého sa nachádza majetok poručiteľa, ak nie je daná príslušnosť súdu podľa predchádzajúcej polvety.

Súd poveruje notárov so sídlom vo svojom obvode rovnomerne podľa rozvrhu práce, ktorý na návrh Notárskej komory Slovenskej republiky vydá predseda okresného súdu na každý kalendárny rok.

Váš brat teda nemohol ovplyvniť, komu dedičské konanie pridelia. To však samozrejme nevylučuje, že sa s dotyčným notárom pozná a príp. postupovali koordinovane.

Ohľadne úkonom Vášho syna v dedičskom konaní. Predpokladám, že je Váš syn riadne svojprávny a teda vedel (a rozumel) tomu, o čom sa v rámci dedičského konania rokuje a aké vyhlásenia vo veci podáva.

Ak Váš syn vyhlásenie o vzdaní sa dedičstva neurobil dobrovoľne (ale pod nátlakom), môžete platnosť tohto vyhlásenia napadnúť súdnou cestou. Upozorňujem však, že dokazovanie bude veľmi náročné. Argument o tom, čo (ne)bolo spravodlivé a kto sa o otca pred smrťou (ne)staral bude v tomto prípade irelevantný - príp. vzdanie sa dedičstva je v plnej miere nezávislé od týchto skutočností.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk