Budem robiť iba 3 dni v týždni. Aké sú rozdiely oproti plnému 40-hodinovému TPP?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

mám možnosť pracovať na 60% TPP.

Na čo si dať pozor?

Aké sú tam rozdiely oproti plnému 40-hodinovému TPP?

Ako to bude s dovolenkou, PN a materskou?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovný pomer na kratší pracovný čas (60% TPP) so sebou neprináša žiadne špecifické riziká. Zákon výslovne hovorí, že zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť, alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.

Najzásadnejším rozdielom je pravdepodobne to, že zamestnancom na kratší pracovný čas nemožno nariadiť prácu nadčas.

Dovolenka, PN a materská sa bude pomerne krátiť . Pri dovolenke by to napr. malo znamenať, že ak má bežný zamestnanec so 40-hodinovým pracovným týždňom nárok na 5x8 hodín dovolenky za týždeň, Váš nárok sa skráti na 60% z 5x8 hodín).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk