Prečo je pri intolerancii na BKM zbytočné robiť po roku kontrolné testy?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

5-ročnému synovi zistili pred rokom intoleranciu na mliečnu bielkovinu. Nemal žiadne bolesti brucha a ani vyrážky. Intolerancia bola zistená na základe krvných testov, ktoré sa robili u imunologičky kvôli veľmi častým ochoreniam a zahlieneniam. Počas celého roka, odkedy vieme tieto výsledky, sa syn stravuje výlučne bez mlieka. Čítame každú etiketu, do škôlky mu varím vlastné jedlo. Mliečne produkty sme nahradili rastlinnými produktami. Chorobnosť a zahlienenia sú aj po roku veľmi časté.

Dnes sme boli na kontrole u imunologičky. Dúfala som, že urobíme kontrolné testy, aby sme vedeli, ako na tom je teraz. Lekára povedala, že po roku je to zbytočné, ale máme postupne pridávať do stravy mliečnokyslé potraviny, tvrdé syry, tvaroh a aj vo varenej strave trochu mlieka.

Práve toto ma zaskočilo, pretože je to mimo všetkých pravidiel, ktoré som doteraz mala naštudované. Keď mu aj budem pridávať ňou odporúčané potraviny, nemám ako zistiť či mu škodia alebo nie, keďže nemal viditeľné reakcie/príznaky po konzumiacii mlieka. Obávam sa, že mu viac uškodím ako pomôžem.

Aký máte na toto názor?

Oplatilo by sa ísť súkromne na kontrolné testy a následnú konzultáciu?

Je pri intolerancii možnosť zlepšenia alebo úplného vyliečenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedná sa celkom o špecifickú situáciu, rada by som si s Vami dohodla konzultáciu, aby som Vás nasmerovala.

Keďže sme ešte v predškolskom veku, máme šancu veci riešiť.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/