Má dcérka ABKM?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

moju 5,5-ročnú dcérku bolievalo v decembri bruško, a to prevažne ráno po zjedení ovsených očiek s čerstvým kravským mliekom. Nie som si na 100% istá, či si to vymyslela alebo naozaj. Bolesti boli slabšie a trvali krátko. Raz sa jej objavila krv po stolici na papieri (či len prasknutá žilka neviem). Máva ekzémové fliačiky na rôznych miestach po telíčku, nesvrbivé, skôr bledé.

Skúšala som jej dávať bezlaktózové mlieko ráno a vtedy bolesti nemala. Pravidelne jedávala jogurty, maslo, bryndzu, smotanu a problémy žiadne. Detská doktorka jej urobila krvné testy na alergiu, vyšlo jej vraj, že na laktózu intoleranciu nemá. Má vraj ABKM. Cca mesiac sme na eliminačnej diéte. Bolesti nie sú, ekzém sa nezlepšil.

Dnes sme boli na alergológii a doktorka nám všetko vyvrátila. Vraj ona nemá ABKM ani podľa výsledkov a následne ani podľa prick testov. Pozitivita jej vyšla len na plesne a povedala, že aj tie ekzémové fliačiky sú skôr plesňového charakteru. Takže teraz neviem.

Výsledky:
Sérum: IgE 18.90
Laktóza negatívna aj Iga aj IgG.
Bielkovina kravského mlieka - protilátky: IgM 35,72; IgA 12,21; IgG 38,86.

Dnes sme na odporúčanie doktorky dali ráno skúšku s mliekom 0,5 dcl nalačno a každú ďalšiu pol hodinu 0,5 dcl kým nevypila 2 deci. Reakcia žiadna.

Má dcérka ABKM?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako tu už často bolo povedané, alergie sa vyšetrujú cez protilátky IgE.
Všetky ostatné protilátky nám svedčia o akejsi precitlivenosti na danú potravinu.

To mala na mysli asi aj prvá lekárka, ktorá potvrdila ABKM z výsledku:
Bielkovina kravského mlieka - protilátky: IgM 35,72; IgA 12,21; IgG 38,86.
Tieto protilátky sú zvýšené a poukazujú na precitlivenosť na bielkoviny kravského mlieka.
Alergia bola asi testovaná v prick testoch, kde spomínate, že bola negatívna.

K tomuto výsledky by som odporučila vyšetrenie na gastre na laktózovú intoleranciu.
Laktózová intolerancia by sa nemala vyšetrovať na základe protilátok z krvi, ale napr. formou laktózovo-tolerančného testu. Fibroskopiou sa vyšetruje skôr u dospelých.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/